Czym jest dochód pasywny?

dochódpasywny
Zarabianie pieniędzy nie jest łatwą sprawą. Żeby pojawiły się w portfelu, trzeba się najpierw solidnie napracować. Poza nielicznymi wyjątkami, nikt nie da ich za darmo. Owszem, czasem zdarzy się otrzymać spadek, prezent, czy nawet wygrać nagrodę pieniężną, jednak w znacznej większości przypadków pieniądze trzeba po prostu zarobić.


To, dlatego dorośli ludzie codziennie chodzą do pracy, by zamieniać swój czas i umiejętności na wypłacane regularnie wynagrodzenie. Inni wybierają trudniejszą drogę i zarabiają na własny rachunek wykonując przeróżne zlecenia. Jednak w obu tych przypadkach, aby otrzymać niezbędne do życia środki, trzeba dać coś w zamian. Okazuje się jednak, że można też dostawać pieniądze bez wkładania w to pracy. Niemal zupełnie za darmo. Środki takie noszą miano dochodu pasywnego.


Tu należy się jednak drobne sprostowanie. Dochód pasywny to pieniądze, które dostaje się nie robiąc nic w danej chwili. Aby żeby taki dochód był możliwy, wcześniej należy go wypracować. Dochód pasywny lepiej, więc określać, jako regularnie otrzymywane dodatkowe pieniądze w zamian za starania poczynione w przeszłości.

Przykładem takiego dochodu mogą być na przykład zyski z lokat, dywidendy z posiadanych spółek giełdowych, przychody z wynajmu posiadanych nieruchomości, czy zyski z napisanych kiedyś książek. Jednym słowem, wszystko to, co nie wymaga obecnie żadnego (lub wymaga pomijanie małego) wkładu pracy w teraźniejszości. Przykładów jest naprawdę dużo i łatwo znaleźć je niemal w każdej branży.

Dochód pasywny często pełni rolę miłego dodatku do wypłaty. Są jednak ludzie, dla których jest to główne źródło pieniędzy. Udało im się zakupić kilka nieruchomości i teraz żyją z odstępnego za wynajem, posiadają duży portfel akcji spółek dywidendowych, albo stworzyli kilka zautomatyzowanych portali internetowych i zarabiają z ich pomocą niemałe pieniądze. Skrajnym przykładem może być posiadanie dużej firmy i zatrudnienie odpowiedniej kardy zarządzającej. Takie rozwiązanie może przynosić nawet dziesiątki tysięcy złotych miesięcznie
.
Tak naprawdę, darmowe pieniądze, jakim jest dochód pasywny są dostępne dla każdego. Najprostszą formą jego osiągnięcia jest posiadanie konta oszczędnościowego. Taki rachunek można otworzyć w praktycznie każdym polskim banku. Oprocentowanie na pewno nie będzie imponujące, obecnie ciężko znaleźć cokolwiek powyżej trzech czy czterech procent rocznie. W przypadku małych kwot będzie to oznaczało ledwie kilka złotych miesięcznie. Zawsze są to jednak dodatkowe pieniądze, a jedyny wysiłek, jaki trzeba włożyć w ich uzyskanie, to wykonania jednego przelewu. Całą czynność można zresztą zautomatyzować, wprowadzając cykliczne zlecenie przelewu (na przykład 200 zł, co miesiąc).

Inną opcją polegającą na inwestowaniu pieniędzy są lokaty, fundusze inwestycyjne, czy spółki giełdowe płacące dywidendę (dochody z bardziej aktywnego inwestowania nie będą mogły być nazwane dochodem pasywnym, ze względu na ilość czasu, jaką trzeba temu poświęcać).
Pasywne przychody mogą także uzyskiwać osoby niedysponujące wolnymi środkami. Wystarczy, że posiadają bloga lub stronę internetowej, na której zainstalują reklamy. Każde kliknięcie w nie przez użytkownika będzie dodawało jakieś drobne do konta właściciela strony. Można również napisać książkę, opublikować ją i do końca życia zarabiać parę złotych na każdym sprzedanym egzemplarzu
.
Jeśli poważnie myśli się o wolności finansowej, albo po prostu chce mieć regularny dodatek do pensji, warto zacząć budować źródła dochodów pasywnych jak najwcześniej. Choć może się wydawać, że te parę złotych z lokaty wiele nie zmieni, w skali lat pozwoli na uzbieranie całkiem niezłej kwoty. Może się, bowiem okazać, że jeśli zaczniemy już dziś, za rok będziemy mogli kupić „za darmo” jakąś książkę, czy grę komputerową. Parę lat później będą to „darmowe” wakacje.

A w dalszej przyszłości? Kto wie, może nawet sposób na życie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>