Fakty i mity na temat oszczędzania

economy-816491_640

Oszczędzanie to temat rzeka. Wiele osób posiada kłamliwe przekonanie na temat tego, jak powinno się to robić. Poznanie faktów i mitów na temat oszczędzania pozwoli nam zobaczyć, gdzie tak naprawdę popełniamy błędy.

Mit: Nie wolno wydawać pieniędzy
To prawdziwa bzdura. Nie o to chodzi w oszczędzaniu, aby w ogóle nie wydawać pieniędzy, ale o to, aby rozsądnie podchodzić do wydatków. Przecież po to zarabiamy pieniądze, aby nimi obracać. Możemy je inwestować, kupować nowe rzeczy, robić sobie małe przyjemności. Jednak, do tego wszystkiego należy podchodzić z głową i umiarem. Dzięki temu, pieniądze nie będą wyrzucane w błoto, a my będziemy mieli przeświadczenie, że dobrze wydaliśmy zarobioną kasę.

Mit: Wydawanie fortuny jest trendy
Niestety, ale minęły już czasy, w których na naszych znajomych robiło wrażenie to, że zdecydowaliśmy się na zakup super drogiego samochodu czy sukienki od najlepszego projektanta. Teraz modna jest zdolność do oszczędzania i mądrego lokowania swojego kapitału. Wrażenie na naszych przyjaciołach zrobi to, jeśli pokażemy im lokatę bankową, która pomoże pomnożyć zarabiane przez nich pieniądze. Zaimponujemy im, jeśli wydamy mniejszą sumę na produkt o takiej samej wartości, który normalnie kosztuje krocie. Oszczędzanie jest po prostu trendy.

Mit: Nie kupuje, bo mnie nie stać
Dla chcącego nic trudnego. Nie można powiedzieć sobie, że nie kupimy produktu, o którym marzymy tylko dlatego, że nie mamy obecnie pieniędzy. Właśnie to powinno być dla nas motywacją do rozpoczęcia solidnego dysponowania swoimi pieniędzmi. W tym celu warto rozpocząć proces rozsądnego oszczędzania pieniędzy. Pomogą nam w tym nowe technologie. Przede wszystkim, warto zaopatrzyć się w aplikację Earmark. Jest to sposób na spełnianie swoich marzeń poprzez odkładanie pieniędzy. Ustalamy sobie listę 5 rzeczy, które chcemy kupić w najbliższym czasie i które są naszym wielkim marzeniem. Dodając kolejne rzeczy do listy, można będzie obserwować jak rośnie ich wartość. Będziemy mogli wtedy oszacować na co możemy sobie pozwolić, a z czego powinniśmy zrezygnować, bo jest nam po prostu zbędne i jest tylko niepotrzebnym kaprysem. Zdecydowanie, Earmark to świetny motywator, dzięki któremu nasze wydatki będą bardzo dobrze rozplanowane, a my wreszcie będziemy mogli zacząć kupować rzeczy, których pragniemy.

piggy-bank-621068_640

Fakt: Największą motywacją jest cel
Nigdy nie zaczniemy oszczędzać, jeśli nie będziemy naprawdę tego chcieli lub mieli określonego celu, na który potrzebna jest określona gotówka. Gdy ustalimy sobie priorytet finansowy, np. że w 3 miesiące musimy zebrać 5 tysięcy na wakacje, od razu będziemy skorzy do różnych wyrzeczeń, aby tylko zebrać sumę na wymarzony urlop. Warto sobie takie cele wyznaczać. Dzięki temu, nasze wydatki będą wreszcie przemyślane, a pieniądze nie będą wyrzucane w błoto.

Fakt: Dobry plan to podstawa
Bez planu, nasze oszczędzanie będzie chaotyczne i nie przyniesie żadnych rezultatów. Warto ustalić sobie sposób w jaki będziemy odkładali pieniądze. Dzięki temu, wszystko będzie usystematyzowane i poukładane w odpowiedni sposób. Należy pamiętać, aby nie narzucać sobie zbyt dużego tempa w odkładaniu pieniędzy. Jeśli będziemy chcieli zgromadzić dużą sumę w bardzo krótkim czasie, odbije się to na naszym budżecie na wydatki stałe. Może to doprowadzić do tego, że będzie nam brakowało do pierwszego i po prostu będziemy musieli czerpać z odkładanych pieniędzy. A przecież to nie o to chodzi. Warto rozplanować odkładzie na dłuższy czas. Dzięki temu, wszystko odbywało się będzie w systematyczny sposób i nie poniesiemy w tym zakresie porażki.

office-594132_640

Fakt: Praktyka to podstawa
Nie od razu Kraków zbudowano. Oszczędzania też trzeba się nauczyć. Potrzeba na to czasu, aby przyzwyczaić się do zasad, jakie potrzebne są do osiągnięcia celu. Jednak, małymi kroczkami dojdziemy do celu i uda nam się osiągnąć to co sobie założyliśmy. Jeśli tylko ustalone reguły gry nie będą dla nas zbyt męczące i będziemy w stanie się do nich nagiąć, oszczędzanie będzie nam wychodziło. Na początku będzie opornie. Będziemy się buntowali. Będziemy chcieli wydać bezsensownie pieniądze. Ale nie możemy się poddać. Warto wytrwać w swoim postanowieniu. Warto pomyśleć w tej chwili o tym, że za zaoszczędzone pieniądze pojedziemy na wymarzone wakacje. Kupimy sobie sukienkę lub buty o których od dawna marzyliśmy. Aby tego dokonać musimy nieco nagiąć dotychczasowy styl swojego życia i przyjąć reguły, które pomogą nam oszczędzić. Dzięki temu, zrealizujemy swój ustalony cel. Pomoże nam w tym na pewno systematyczność w odkładaniu pieniędzy. Odkładajmy określoną sumę zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Pozwoli nam to uchronić swoje pieniądze przed roztrwonieniem zanim się obejrzymy. Jest to najlepszy sposób na jaki możemy się zdecydować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>