Grzechy zakupowe, które rujnują nasz portfel

fashion-155660_640

Niejednego mężczyznę zakupy, które robi jego kobieta przyprawiają o prawdziwy ból głowy. Jakim cudem taka mała istota potrafi wydać podczas jednego wyjścia do centrum handlowego dwie średnie krajowe? Szał zakupowy nie zna granic! Wie o tym każda kobieta. Jednak przychodzi moment, w którym musimy się opanować. Warto poznać swojego wroga – grzechy zakupowe, które najczęściej popełniamy.

Impuls to zły doradca
Największym błędem jest robienie zakupów gdy mamy zły humor i chcemy sobie zrekompensować kłótnie z chłopakiem czy ciężki dzień w pracy właśnie nabyciem nowych rzeczy. Nie myślimy wtedy racjonalnie. Podchodzimy do zakupów jako do formy terapii. Niestety, ale nie jest to dobry sposób na odreagowanie. Na pewno nie dla naszego portfela. Kupujemy wtedy rzeczy, które na pewno się nam nie przydadzą. Ba. Nawet raz ich nie założymy ani nie użyjemy. Gdy mamy chandrę, lepiej spotkać się z koleżanką, napić się lampkę wina i pooglądać film niż szaleć w sklepie. Chwilowa radość może okazać się później zabójcza dla naszego domowego budżetu.

Prawdziwe zło – wyprzedaże
Kto z nas nie skusił się na wejście do sklepu tylko dlatego, że z wystawy aż krzyczał żółto – czarny lub biało czerwony napisać SALE. 90% osób zawsze wybierze taki sklep. Bo a nuż trafi się jakiś biały kruk za marne pieniądze. Niestety, ale jest to zgubne myślenie. Bardzo dużo sieciówek korzysta z naiwności swoich klientów. Wystawiają towary jako przecenione, ale często z niezmienionymi cenami. Efekt? Tylko dzięki temu, że na metce napisane jest SALE, połowa odwiedzających sklep zdecyduje się na zakup pomimo tego, że wcześniej, za tą samą sumę nie kupiła spodni czy bluzki. Magia wyprzedaży działa i będzie działała dopóki nie zdamy sobie sprawy z tego jak sklepy nami manipulują.

1128414_52011710

Grunt to mieć plan
Nie ma nic gorszego niż wybranie się do sklepu bez listy zakupów. Jest wielce prawdopodobne, że kupimy wtedy rzeczy, których kompletnie nie potrzebujemy. Wyjedziemy z Biedronki czy Auchan z pełnym koszykiem towarów, których albo nie użyjemy, albo okażą się niedobre. Przed każdym wyjściem na zakupy warto zrobić reaserch w domu. Gdy sprawdzimy czego dokładnie nam brakuje i sporządzimy listę, nie narazimy się na wpadnięcie w szał zakupowy. Ważne jest jednak, aby tej listy nie zapomnieć zabrać ze sobą do sklepu. Samo jej zrobienie nic nam nie da. No i oczywiście warto pamiętać, aby kupować tylko produkty, który wynotowaliśmy.

india-172658_640

Kupowanie rzeczy przy kasie
„Dziś w promocji mamy piękne, grube skarpety, które przydadzą się na zimowe długie wieczory. Może się Pani skusi?” „Polecamy żel Nivea w promocji” - któż takich tekstów nie słyszał będąc przy kasie? Chyba każdy. Niestety, ale jest to zmora każdego wyjścia do sklepu. Ciągle musimy opędzać się od natrętnych sprzedawców, którzy chcą nam wcisnąć kolejny gadżet, który kompletnie nie jest nam potrzebny. Ale kupimy go bo pani przy kasie się do nas ładnie uśmiechnęła lub po prostu tak o bo chcemy. Jeśli chcemy uniknąć tego grzechu zakupowego, przed wyjściem na zakupy musimy sobie stanowczo powiedzieć, że nie możemy ulegać takim zgubnym pokusom. Jeśli wytrwamy w takim postanowieniu, możemy być z siebie dumni. Nie daliśmy się zmanipulować, a zaoszczędzone pieniądze możemy wydać na pyszną kawę w naszej ulubionej kawiarni.

Wygoda nie idzie w parze z rozsądkiem
Każdy lubi wygodę. Jeśli przyzwyczaimy się do określonego fasonu ubrań, trudno jest nam zmienić nagle styl i zacząć kupować inne rzeczy. Nie o to w tym chodzi. Warto zastanowić się czy kupienie trzech par takich samych jeansów różniących się jedynie tym, że w jednej parze jest sprzączka, a w drugiej nie, ma sens. Warto dokonywać mądrych i rozsądnych zakupów. Nie ma co gromadzić ubrań w szafie. Co sezon moda się zmienia. Dany kolor staje się passe. Dlatego, zdecydowanie należy podchodzić do kupowania ubrań racjonalnie. Jeśli mamy już bluzkę w określonym fasonie, zdecydujemy się na inny. Być może w nim jeszcze lepiej będziemy wyglądali. Nasza szafa nie powinna pękać w szwach, a być odpowiednio przemyślana i poukładana. Dzięki temu, zainwestowane w ubrania pieniądze będą dobrze wydane. Będziemy mieli co do tego pewność. Warto również pomyśleć o tym, aby ubrania, w których nie chodzimy oddać. Dobrym miejscem do tego są różne przytułki dla osób, które nie mają pieniędzy na ubrania. Możemy ich wspomóc. Dzięki temu bez żalu oddamy nawet swoje ulubione jeansy, w którego się już nie mieścimy. Będziemy mieli przekonanie, że coś dobre zrobiliśmy. W miejsce oddanych spodni, możemy wtedy kupić nowe, bo mamy na nie miejsce. Warto tak podchodzić do całej sprawy. Dzięki temu, nasza szafa będzie się domykała, a my codziennie rano nie będziemy musieli przewalać sterty ubrań w poszukiwaniu czegoś właściwego. Wszystko będzie można bardzo łatwo znaleźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>