Jak chronić pieniądze przed cyberatakami?

macbook-606763_640

Cyberataki nie dotyczą tylko i wyłącznie instytucji rządowych albo wojskowych. Hakerzy nie igrają jedynie ze sferami politycznymi, ale również z innymi użytkownikami sieci, szczególnie z tymi, którzy korzystają z internetowej bankowości. Wystarczy niewiele, żeby stracić oszczędności całego swojego życia, nie zdając sobie z tego sprawy. Żeby do tego nie doszło trzeba wiedzieć co jest ważne dla zachowania bezpieczeństwa oraz z jakich zabezpieczeń warto korzystać.

Trzeba myśleć co się robi
Mój chłopak uważa, że pieniądze się mnie nie trzymają. Mam ciekawą zdolność do wydawania pieniędzy w mgnieniu oka. Ale to pół biedy. To jeszcze można przeżyć. Gorzej, że mam również zdolność do gubienia nie swoich pieniędzy. Dość dramatyczna sytuacja przydarzył mi się ostatnio. Korzystała z laptopa właśnie mojego chłopaka. Musiałam pobrać kilka plików plus oprogramowanie do edycji tekstu. Wszystko przebiegło sprawnie. Po kilku dniach okazało się, że z konta mojego chłopaka zniknęła dość pokaźna suma pieniędzy. W dodatku nie mógł się on zalogować na żadną skrzynkę emailową. Utracił hasła do wszystkich stron, które wymagają logowania. Okazało się, że wraz z programem, który pobrałam, ściągnęłam również fatalnego wirusa, który sczytywał znaki na klawiaturze. W ten sposób haker dokładnie mógł rozszyfrować jakie hasła wpisywane są na poszczególne konta. Nawet bardzo dobry antywirus nie potrafił takiego złośliwego oprogramowania zatrzymać. Cała akcja trwała kilka dni. Utraconych pieniędzy nie udało się odzyskać. Prościej było z kontem na Facebooku oraz z emailami. Po kilku mailach udało się wszystko odzyskać. Pamiętajcie, aby zawsze pobierać programy ze sprawdzonych stron. Jedną z lepszych są dobreprogramy.pl. Tam można znaleźć wszystkie, najlepsze programy. I co najważniejsze, zazwyczaj pobiera się je w bezpieczny sposób, bez szkody dla komputera i naszych danych.

germ-158107_640

Dobry antywirus
Dużą pomocą w ochronie swoich pieniędzy jest dobry program antywirusowy. Jak wspomniałam wcześniej, nie przed każdym wirusem damy radę ochronić swój komputer, jednak zawsze warto mieć niż nie mieć antywirus. Zazwyczaj zresztą wymaga go każdy komputer, który ma dostęp do Internetu. W przeciwnym razie może skończyć się to tragicznie nie tyle dla sprzętu, co dla posiadanych oszczędności. Antywirus powinien być dobry, skuteczny i aktualizowany zgodnie z zaleceniami twórcy. Równie ważne jest także posiadanie dobrej i aktualizowanej przeglądarki internetowej, zawierającej dodatkowe elementy chroniące przed atakami wirusów oraz złośliwym oprogramowaniem. Im więcej systemów zabezpieczających będziemy mieli na swoim komputerze, tym lepiej.

Ustawa o cyberbezpieczeństwie w Polsce
Obecnie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji pracuje nad ustawą regulującą cyberbezpieczeństwo w Polsce. Ma powstać specjalna infrastruktura, która będzie ochraniała banki oraz inne instytucje finansowe przed atakami cyberprzestępców. Ma ona powstać z pieniędzy unijnych. Dodatkowo Związek Banków Polskich pracuje nad stworzeniem cybertarczy. Jest to narzędzie, które będzie chroniło banki przed atakami internetowych przestępców. Nasze pieniądze będą mogły być dzięki temu dużo bardziej bezpieczne, a internetowe konta bankowe lepiej chronione.

security-326154_640

Szkodliwe emaile bankowe
Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, żeby uchronić się przed kradzieżą pieniędzy jest nie otwieranie emaili bankowych. Specjaliści z banków mówią wyraźnie, że ich placówki nie wysyłają żadnych informacji na prywatne skrzynki pocztowe. Dlatego, jeśli taki mail trafi na naszą skrzynkę, pod żadnym pozorem go nie otwierajmy. Od razu przerzućmy go do kosza i opróżnijmy jego zawartość. Wyjątkiem są potwierdzenia przeprowadzonych operacji bankowych, lecz następuje to zawsze na życzenie klienta. Gdy w skrzynce pocztowej pojawiają się emaile z banku, zwłaszcza z prośbą o podanie prywatnych danych, w które wchodzi login oraz hasło albo prośba o kliknięcie na link, wtedy można podejrzewać, że jest to próba oszustwa.

Sprawdzone instytucje
Na rynku łatwo zauważyć liczne instytucje finansowe. Poza bankami, które są najbardziej oczywiste, istnieją jeszcze agencje rozliczeniowe, wyspecjalizowane podmioty finansowe, które posiadają odpowiednie licencje. Wszystkie one znajdują się na liście prowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego (http://www.knf.gov.pl/index.html) i można je z powodzeniem sprawdzić. Lista ta, a dokładniej rejestr instytucji finansowych jest ogólnie dostępny. Każdy może się z nim zapoznać wchodząc na stronę KNF. Do głównych zadań Komisji Nadzoru Finansowego należy podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu rynku finansowego, podejmowanie działań mających na celu rozwój rynku finansowego i jego konkurencyjności, podejmowanie działań edukacyjnych i informacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego, udział w przygotowywaniu projektów aktów prawnych w zakresie nadzoru nad rynkiem finansowym, stwarzanie możliwości polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami rynku finansowego.

Decydując się na wzięcie kredytu, założenie konta, inwestowanie albo szerszą współpracę z jakąś instytucją, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim te, które są pod nadzorem komisji. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że nie korzystamy z usług instytucji, która działa tylko po to, aby naciągać klientów. Nasze pieniądze zostana wtedy odpowiednio zabezpieczone, a inwestycja będzie mogła przynieść nam zysk.

Sprawdzanie numeru bankowego
Cyberataki, które mogą spowodować utratę pieniędzy są bardzo przemyślane i często jego ofiara może nawet nie zdawać sobie sprawy. Z tego powodu trzeba szczególnie uważać na numery rachunków bankowych podczas przesyłania pieniędzy, zarówno w czasie zakupów internetowych, jak i przesyłania pieniędzy do znajomych albo opłacania rachunków. Programy tworzone przez cyberprzestępców potrafią wykryć moment skopiowania numeru ze strony w odpowiednie miejsce w formularzu bankowym. Zmieniają wtedy liczbę albo kilka liczb w numerze, przez co pieniądze wędrują do innego odbiorcy. Z tego powodu niezbędne jest dokładne przejrzenie skopiowanego numeru przed zatwierdzeniem operacji, żeby upewnić się, że nie padło się ofiarą szkodliwego oprogramowania. Żeby mieć pewność że pieniądze nie znikną numer rachunku najlepiej sprawdzić trzy razy albo wpisać ręcznie.

Tajny numer konta bankowego
Nie należy ze wszystkimi dzielić się swoim numerem konta bankowego. Warto najpierw sprawdzić dokładnie osobę, której taki numer podajemy. Dzięki temu uchronimy się przed włamaniem na naszej internetowe kontro bankowe. Nigdy nie należy podawać numeru konta na podejrzanych stronach internetowych, których pełno jest w sieci. Jednak, niestety, ale nawet na sprawdzonych stronach należących do wielkich korporacji, dochodzi do cyberprzestępstw. Przykładem może być Sony, na które atak doprowadził do wycieku danych 1,5 miliona kart kredytowych. W efekcie VISA czasowo wykreśliła firmę z listy podmiotów spełniających standardy bezpieczeństwa.

Warto zawczasu zadbać o bezpieczeństwo transakcji przeprowadzanych kartą. Niektóre banki - Citibank - wysyłają SMS-em kod, który należy wprowadzić w trakcie płatności przez Internet. Dzięki temu nie musimy zamawiać karty kodów jednorazowych. Wszystko generowane jest automatycznie. Dodatkowo możemy wyrobić sobie kartę przedpłacową, na którą przelewamy tylko tyle pieniędzy, ile potrzebujemy do przeprowadzenia pojedynczej transakcji. Karta nie jest w żaden sposób powiązana z naszym głównym kontem bankowym. Nawet jeśli cyberprzestępca pozna dane i tak nie będzie miał z nich żadnego pożytku. Takie karty oferują m.in. BZ WBK oraz bank Pekao. Warto z nich skorzystać, jeśli chcemy się odpowiednio zabezpieczyć przed cyberprzestępczością.

Bank nie prosi o hasło ani login
Przestępcy próbują wyłudzić dostęp do konta bankowego na różne sposoby. Wyłudzenie wrażliwych danych, czyli loginu albo hasła dostępu do konta to dla nich sukces. Logując się do swojego konta używa się zazwyczaj odpowiednich zabezpieczeń podawanych przez bank podczas zakładania konta - własnego kodu, przypisanego numeru, ustanawia się hasła i często niezbędne jest podanie dwóch lub trzech liczb z numeru PESEL albo z dowodu osobistego. Jeżeli pokazuje się informacja, żeby podać całe hasło, swój kod albo wszystkie numery z dokumentu, nie należy tego robić. Może to być podstęp. Padniemy wtedy ofiarą cyberprzestępstwa oraz utracimy wszystkich pieniądze. Warto również zgodnie z sugestią banku co kilka miesięcy lub częściej zmieniać swoje dane, które wpisujemy podczas logowania się na internetowe konto bankowe. Uważałam to wcześniej za głupotę i tego nie robiłam. Jednak, od pewnego czasu zmieniam regularnie co dwa miesiące hasło do konta bankowego. Dzięki temu mam pewność, że nikt nie włamie się na moje konto. Zwiększam w ten sposób bezpieczeństwo dla swoich finansów.

password-397655_640

Sztuczne strony internetowe
Ze względu na to, że bankowość internetowa jest niezwykle popularna i wygodna, banki posiadają swoje strony i możliwość dostępu do konta właśnie przez nie. Trzeba jednak uważać również w tym wypadku. Zamiast wpisywać adres banku odruchowo, przez zapisany link, lepiej wpisać go samodzielnie od początku do końca. Zdarza się, że przestępcy tworzą strony przypominające do złudzenia stronę banku. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, a po wejściu ponownie na własny rachunek okazuje się, że pieniądze zniknęły.

Publiczny hotspot - zakazany
Ciągły dostęp do Internetu - w kawiarniach, na dworcach kolejowych - potrafi być wygodny, jednak korzystając z niego trzeba pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim warto pamiętać, że urządzenie, z którego się korzysta powinno posiadać program antywirusowy. Po drugie korzystając z hotspotu nie powinno się wchodzić na rachunek bankowy. Wykradnięcie danych dzięki publicznej sieci jest znacznie łatwiejsze, niż kradzież z komputera używanego w domu. Dzięki temu, że zachowamy wszelkie środki ostrożności, będziemy mogli cieszyć się z niesamowitej możliwości ochrony swoich pieniędzy. Nigdy nie padniemy ofiarą cyberprzestrzępcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>