Jak uzyskać wolność finansową?

joy-579550_640

Każdy chciałby być niezależny finansowo. Najlepszym do tego sposobem jest założenie własnej firmy. Dzięki temu, sami możemy kontrolować wydatki. Otrzymujemy wynagrodzenie takie, jakie sobie wypracowaliśmy. Jednak, nie każdy ma taką możliwość. Co zrobić, aby czuć wolność finansową? Przekonaj się czytając poniższy artykuł.

 Schemat zdobywania wolności finansowej

Pierwszym punktem w uzyskaniu wolności finansowej jest posiadanie wiedzy o tym, ile zarabiamy na co dzień w firmie, w której pracujemy. Powinniśmy dokładnie to określić. Dzięki temu, będziemy wiedzieli ile pieniędzy mamy do rozdysponowania w ciągu miesiąca. Gdy już wiemy jaką mamy sytuację finansową, powinniśmy postarać się ją poprawić. Możemy to zrobić szukać dodatkowego źródła dochodu. Idealnym do tego miejscem jest Internet, gdzie aż roi się od ofert dodatkowego zatrudnienia. Możemy wykonywać pracę zdalnie na przykład możemy sprzedawać zdjęcia, które sami robimy czy pisać teksty na różne strony.
Jeśli mamy wolna gotówkę, możemy odłożyć ją na lokatę bankową, gdzie sukcesywnie będzie pomnażana zgodnie z oprocentowaniem przypisanym do danego konta. Jeśli już wdrożymy się w system dodatkowego zarabiania, możemy podejmować różne inwestycje, dzięki którym nasz kapitał stale będzie wzrastał. Ostatnim etapem uzyskiwania wolności finansowej jest posiadanie dochodów pasywnych, a więc takich, które zarabiamy nie podejmując żadnej pracy. Dzięki tym dochodom, możemy cieszyć się z pełnej wolności finansowej.

Nie ma co ścigać się z innymi

Wolność finansową osiągniemy jedynie wtedy, gdy uświadomimy sobie, że niczego nie musimy innym udowadniać. Przede wszystkim powinniśmy postępować zgodnie z własnymi sumieniem i własnymi umiejętnościami. Jeśli nie mamy zdolności przywódczych i ręki do zarządzania, nie ma co brać się za prowadzenie własnej firmy. Musimy poszukać innej drogi do uzyskania wolności finansowej. Ale od początku. Wolność finansową uda nam się osiągnąć jedynie wtedy, gdy pasywne dochody zaczną przewyższać poziom comiesięcznych wydatków. Do pasywnych dochodów zalicza się wszystkie pieniądze, jakie zgromadziliśmy nie musząc na to pracować. Warto w racjonalny sposób ustalić comiesięczne wydatki. Dzięki temu, będziemy mieli odpowiedni punkt odniesienia. Nie ma co się tutaj porównywać z innymi. Powinniśmy patrzeć na własne wydatki i to jakie mamy potrzeby. Należy pamiętać, że o osiągnięciu wolności finansowej nie decyduje w żaden sposób pozycja społeczna jaką zajmujemy.

Należy sobie zdać sprawę, że na większość spraw w swoim życiu mamy realny wpływ. Na mamy wpływ na swoje finanse. Przede wszystkim to od nas zależy jak duże będą pasywne dochody. Sami budujemy ich wysokość poprzez powiększanie swojego portfela różnymi inwestycjami, z których uzyskujemy dodatkowy dochód. Tak samo ma się sprawa z wydatkami. Sami kontrolujemy ile wydajemy. Jeśli jesteśmy rozrzutni, zostanie nam mniej pieniędzy. Wykazując się większą oszczędnością, możemy naprawdę sporo zgromadzić pieniędzy.

Dzięki temu, że uda się nam osiągnąć wolność finansową, będziemy mogli uzyskać pełny komfort psychiczny. Już od nikogo ani od niczego nie będziemy zależni. Sami będziemy panami własnego losu. Także tego finansowego.

Bezpieczne stanowisko przeszkodą w osiągnięciu wolności finansowej

Niestety, ale najtrudniej jest osiągnąć wolność finansową osobom, które piastują bardzo dobre stanowiska. Takie osoby się rozleniwiają i stają się zależne od swojego pracodawcy. Uważają, że zarabiają na tyle dużo, że nie potrzebują szukać dodatkowych form zarobku. I tutaj jest pułapka. Gdy nie próbujemy jakoś inwestować swoich pieniędzy, w pewnym momencie możemy obudzić się z ręką w nocniku. Nie ma ludzi niezastąpionych. W pewnym momencie przestaniemy być atrakcyjni dla swojego pracodawcy. Pojawiają się osoby młodsze, lepiej wykształcone. Zostaniemy zepchnięci na boczny tor, a w efekcie zwolnieni z pracy. Jeśli w trakcie piastowania tak dobrego stanowiska nie wypracujemy sobie dodatkowego źródła dochodu, może okazać się, że po utracie pracy po prostu nie będziemy w stanie funkcjonować na podobnym poziome co dotychczas. Nigdy nie należy do takiej sytuacji dopuszczać. Jest to najgorsze co możemy zrobić.

praca

Czy osiągnięcie wolności finansowej jest równoznaczne z byciem osobą bogatą?

Niekoniecznie. Wielu menadżerów i dyrektorów wielkich korporacji, choć zarabiają bardzo dużo, nie mogą pochwalić się wolnością finansową. Nie są w stanie z dnia na dzień zrezygnować z pracy i cieszyć się życiem. W końcu po pewnym czasie nie mieliby za co żyć. A to dlatego, że ich jedynym źródłem utrzymania jest właśnie ta praca w wielkiej korporacji. Jeśli menadżer czy dyrektor nie inwestuje w nieruchomości czy na giełdzie, nie ma dodatkowego źródła dochodu. Gdyby stracił pracę, mógłby pożyć jedynie kilka miesięcy z odprawy jaką otrzymał od firmy, w której do tej pory pracował. Jednak, później musiałby się zacząć martwić o swój los i szukać nowego zajęcia. Warto więc mieć świadomość, że aby osiągnąć wolność finansową, nie wystarczy mieć dużego majątku. Trzeba stwarzać sobie alternatywne źródła dochodu. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się z pełnej wolności finansowej.

Nieruchomości

Dobrym sposobem na uzyskanie wolności finansowej jest inwestowanie w nieruchomości. Zakup mieszkania w świetnej lokalizacji to idealny sposób na stworzenie sobie dodatkowego dochodu. Wystarczy takie mieszkanie wynająć, a co miesiąc na nasze konto wpływała będzie konkretna sumka.

Dobre podejście do tematu bogactwa

Nie powinniśmy się nigdy przejmować, że ktoś nam wypomni, że interesujemy się jedynie pieniędzy. Że ciągle tylko pracujemy i pracujemy. Robimy to w końcu po to, aby osiągnąć odpowiedni standard życia i w efekcie wolność finansową. W Polsce panują niesłuszne stereotypu, że osoby, które się czegoś dorobiły zawdzięczają to przede wszystkim układom i oszukiwaniu innych. Najprawdopodobniej taka osoba ukradła te pieniądze. Nikt nie pomyśli, że ktoś może po prostu ciężko pracować i mądrze inwestować. A wtedy pieniądze zostają odpowiednio pomnożone.

Nauka to podstawa

Aby osiągnąć wolność finansową, ciągle musimy się szkolić. Rynek finansowy bardzo się zmienia. Szczególnie, jeśli chodzi o rynek inwestycyjny. Musimy być na bieżąco z tym co dzieje się na giełdzie. Dzięki temu, nasze inwestycje będą przemyślane. Będziemy wiedzieli kiedy należy sprzedać akcje, a kiedy kupić nowe. Wszystko to jednak wymaga odpowiedniego zaangażowania i poszerzania swojej wiedzy. Nie możemy zdawać się jedynie na maklerów i doradców finansowych. Sami powinniśmy dużo wiedzieć, aby swobodnie poruszać się w gąszczu przepisów i kruczków prawnych. Im większa będzie nasza wiedza, tym trudniej będzie nas oszukać. Zdecydowanie będziemy mieli wtedy szansę na pomnażanie swojego kapitału oraz odpowiednie inwestowanie. Wolność finansowa będzie się wtedy do nas zbliżała dużymi krokami.

adult-18598_640

Strach to zły doradca

Gdy chcemy uzyskać wolność finansową, nie możemy bać się zaryzykować pieniędzy. Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Możemy zyskać albo stracić pieniądze. Jeśli chcemy je pomnażać, nie mamy innego wyjścia. Czasem po prostu musimy zaryzykować. Ważne jest jednak, aby wykazywać się w tym względzie odpowiednim rozsądkiem. Jeśli nie idzie nam na giełdzie, powinniśmy przemyśleć swoje złe postępowanie. Giełda to skomplikowany twór. Jeśli nie znamy się na niej, możemy stracić tam wszystkie pieniądze. Na pewno do takiej sytuacji nie warto dopuścić. Wolność finansową uzyskamy tylko wtedy, gdy będziemy posiadali odpowiednią umiejętność inwestowania. Warto więc cały czas poszerzać swoją wiedzą. Można będzie dzięki temu czuć się w świecie finansów jak ryba w wodzie. Bycie ciągle na bieżąco z nowinkami finansowymi na pewno nam w tym pomoże.

Nigdy nie ma pewności, że nam się uda

Zawsze trzeba mieć z tyłu głowy świadomość, że może nam się nie udać uzyskać wolności finansowej. Nie trzeba od razu nastawiać się na pełen sukces, ponieważ możemy się rozczarować. Inwestycje i biznes są bardzo zmienne. Raz jesteśmy na wozie, jak pod wozem. Niestety, ale nie na wszystko mamy wpływ. Dlatego też, wolność finansowa jest bardzo trudna do uzyskania i trzeba mieć tego świadomość.

Wolność finansowa dzięki emigracji

Dzięki temu, że wyjedziemy za granicę w poszukiwaniu pieniędzy, możemy naprawdę na tym zyskać. Mój tato od 20 lat pracuje w Niemczech. Jego zarobki są kilkukrotnie większe niż średnia krajowa w Polsce. Dzięki temu, jesteśmy w stanie żyć na bardzo dobrym poziomie. Nie musimy aż tak bardzo martwić się o jutro. Jest to szansa na to, aby zapewnić sobie godne życie. Dlatego, emigrację jak najbardziej polecam. Można zarówno zamieszkać w wybranym kraju lub przebywać tam jedynie czasowo. Dzięki temu, że zdecydujemy się na taki wyjazd, możemy poszerzyć swoje horyzonty, poznać nowe rynki pracy, a także zdobyć nowe doświadczenie. Przy tym zarobimy całkiem pokaźną sumkę, która zapewni nam stabilność i wolność finansową. Nawet jeśli nie uda nam się zdobyć wolności finansowej poprzez wyjazd za granicę, będziemy mogli żyć na znacznie lepszym poziomie niż uzyskując zarobki w Polsce. Zdecydowanie więc taka sytuacja będzie dla nas jak najbardziej opłacalna. Szczególnie, jeśli zależy nam na dobrej jakości życia. A przecież w dużej mierze po to podejmujemy dodatkowe prace i szukamy lepszych stanowisk, aby właśnie dobre życie prowadzić. Zdecydowanie warto taki komfort sobie zapewnić. Oczywiście, emigracja to wyrzeczenia, ale warto czasem się poświęcić, aby zapewnić sobie lepsze jutro.

2 przemyślenia nt. „Jak uzyskać wolność finansową?

  1. A ja na szczęście już o tym pomyślałem troszeczkę wcześniej i zainwestowałem w małe nieruchomości. Jeszcze trochę tyrania na etacie i przy dobrych wiatrach emerytura przed 50.
    Pozdrawiam wszystkich.

  2. Bardzo dobry tekst!
    Bardzo wiele do myślenia dał mi akapit „Bezpieczne stanowisko przeszkodą w osiągnięciu wolności finansowej”. Faktycznie latka lecą kasa dobra ale co będzie za 4-5 lat? Co będzie jak przyjdą młodsi?
    Coś w tym jest, zaczynam się bardzo zastanawiać co dalej – Dzięki i jeszcze raz dobry artykuł!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>