Nauka finansów dziecka przez kieszonkowe

doll-550583_640

Nauka zarządzania pieniędzmi od najmłodszych lat jest kluczowa. Rodzice powinni dokładać wszelkich starań, aby ich pociecha zaczęła rozsądnie dysponować gotówką. Dobrym sposobem na to jest kieszonkowe.

Polscy rodzice nie dają kieszonkowego


Niejeden mieszkaniec europejskiego miasta, który jest rodzicem mógłby złapać się za głowę, jeśli usłyszałby o systemie wychowania preferowanym przez polskie rodziny. Okazuje się, że tylko w co czwartej polskiej rodzice obowiązuje zwyczaj dawania dziecku kieszonkowego. Poza tym aż 38% rodziców daje dziecku pieniądze zgodnie z jego potrzebami. Niby fajnie, ale zależy to od tego jakie potrzeby ma nasze dziecko i czy stać nas na ich spełnianie. A jak wiadomo w miarę jedzenia apetyt rośnie. Polscy rodzice powinni zastanowić się nad przyszłymi konsekwencjami, jakie wynikną z tak nierozsądnego wychowania swoich dzieci w kwestii edukacji finansowej. Dziecku, które nie umie zarządzać finansami będzie zagubione w świecie, którym rządzi mamona. Nieprzekonanych rodziców powinny zachęcić statystyki dotyczące europejskich rodzin. Aż 73% rodziców uważa, że dzięki kieszonkowemu ich dziecko nauczyło się prawidłowo zarządzać finansami i poznało wartość pieniądza. Dzięki wprowadzeniu takiego systemu, dziecko przestało wydawać bez sensu pieniądze, a jego wydatki stały się bardziej przemyślane. Jak widać, dawanie dziecku kieszonkowego po prostu się opłaca.

Kiedy nadchodzi czas na kieszonkowe?

Dobrym momentem, aby dać dziecku pierwsze kieszonkowe jest wiek, kiedy idzie do szkoły. W wieku 6-7 lat dziecko umie już liczyć oraz rozróżniać monety. Dlatego, jest to odpowiedni czas aby nauczyć dziecko odpowiedniego dysponowania pieniędzmi. Im wcześniej zaczniemy, tym dziecko łatwiej załapie wartość pieniądza. Nie chodzi tu o to, aby dziecku dawać w tym wieku duże sumy pieniędzy. Mogą to być minimalne kwoty: 10-20 zł. Chodzi o to, aby dziecko miało przeświadczenie, że jeśli wyda otrzymane od rodziców pieniądze, nie otrzyma nowych puki nie zasłuży albo jakoś tego nie odpracuje. Warto uczyć dziecko, że pieniądze nie spadają z nieba.

Ważna rola rodziców

Tak naprawdę to od rodziców zależy czy dziecko będzie w stanie dobrze pojąć system dysponowania pieniędzmi. Jeśli rodzice podchodzą do wydatków z nierozważny sposób, nie ma co się dziwić, że ich dziecko również też tak będzie traktowało pieniądze. Najpierw musimy w sobie wyrobić odpowiednie nawyki, aby później przekazać je dziecku i od niego wymagać. Ważne jest, aby potrafić to zrobić w umiejętny sposób. Zdecydowanie, skorzystamy na tym my jak i nasze dziecko. W końcu, jeśli nauczymy dziecko odpowiedniego dysponowania pieniędzmi i oszczędzania, nasz portfel również na tym zyska. Dziecko nie będzie wyciągało od nas na każdym kroku kolejnych sum pieniędzy. Warto więc wprowadzić takie zasady w swoim domu. Na pewno na tym zyskamy.

family-684652_640

Stałe zasady

Jeśli chcemy, aby proces nauki oszczędzania i dysponowania pieniędzmi przebiegał w miłej atmosferze, powinniśmy z dzieckiem ustalić określone zasady. Reguły gry powinny być przestrzegane zarówno przez malucha jak i przez rodziców. Wtedy wszystko odbywało się będzie w sprawiedliwy sposób. Ważne jest, aby ustalić czas, w którym gotówka będzie dziecku wypłacana. Na przykład z dniem wypłaty rodziców dziecko otrzymuje określoną sumę pieniędzy. Warto ustalić racjonalną sumę. Tym większe dziecko tym oczywiście powinno mu przysługiwać większe kieszonkowe, ponieważ zaczyna mieć większe potrzeby.

Bank z pomocą dla nastolatków

Wielu rodziców wzbrania się przed założeniem swojemu dziecku konta w banku. A jest to bardzo duży błąd. Im wcześniej rozpoczniemy wdrażanie dziecka w finansowy świat, tym lepiej dla niego. Pozna dzięki temu mechanizmy rządzące systemami bankowymi i będzie mu dużo łatwiej w przyszłości w takim świecie się obracać. Banki oferują możliwość zakładania konta dla nastolatków, którzy ukończyli 13 rok życia. Jest to idealny czas, aby założyć dziecku konto w banku i ofiarować mu kartę, z której będzie mógł korzystać. Będzie to spore ułatwienie dla rodziców. Mogą stworzyć zlecenia stałe na konto dziecka. Dzięki temu, automatycznie co miesiąc będą spływały na konta pociechy pieniądze o określonej wartości. Pozwoli to na regularne wypłatę kieszonkowego. Można będzie uniknąć sytuacji, w której rodzic zapomni o wypłacie należności dziecku.

money-256319_640

Czego nauczymy dziecko przez kieszonkowe?

Dzięki temu, że wprowadzimy w swoim modelu wychowawczym zwyczaj dawania dziecku kieszonkowego, będziemy mogli nauczyć swoją pociechę, że nie od razu wszystko może dostać. Że trzeba trochę poodkładać, mądrze zacząć zarządzać finansami, aby można było sprawić sobie przyjemność. Nauczymy oczywiście również dziecko tego jak wygląda system bankowy i finansowy, co będzie cenną nauką na przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>