Skuteczne pomysły na oszczędzanie

Oszczędzanie

Właśnie weszliśmy w nowy rok, w związku z czym parę pomysłów jak zaoszczędzić trochę gotówki.Oszczędzanie pieniędzy jest tematem, który budzi entuzjazm wielu ludzi. Wydaje się naprawdę dobrym pomysłem pozwalającym spełniać swoje marzenia w przyszłości. Dzięki oszczędzaniu dajemy radę zebrać pieniądze na wymarzone wakacje, lepszy komputer, czy też edukację swoich dzieci.

Celów może być wiele, dlatego niemal każdy zarabiający pieniądze człowiek ma w planach mniejszych lub większych ilości gotówki.

W teorii wszystko wydaje się proste. Oszczędzanie jest powstrzymywaniem się od wydawania pieniędzy, więc wystarczy jedynie ograniczyć się do zaspokajania niezbędnych potrzeb, a resztę środków zachować na przyszłość. W praktyce jednak, różnie z tym bywa. Niektórzy ludzie nie mają większych problemów ze stworzeniem planu oszczędnościowego i trzymaniem się go. Większość niestety postępuje inaczej. Nie trudno jest ulec urokom życia mając (szczególnie po wypłacie) sporo gotówki z portfelu. Wiele ludzi dokonuje impulsywnych zakupów, daje się wyciągnąć na kolejną imprezę, czy wybiera produkty nie zważając na ich ceny.


Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwią regularne oszczędzanie. Mogą one sprawić nie tylko, że co miesiąc na koncie będzie zostawać więcej pieniędzy, ale i pozwolą wyrobić sobie nawyki, które zapewnią tańsze życie, jednocześnie nie obniżając jego poziomu.

Jeśli wiesz, że zarabiasz więcej niż potrzebujesz na życie, powinieneś otworzyć osobne konto bankowe i co miesiąc przelewać tam pieniądze. Najlepiej, żeby był to rachunek oszczędnościowy, który dzięki oprocentowaniu pozwoli otrzymać co miesiąc niewielką, choć zupełnie darmową sumę pieniędzy. Konto najlepiej zasilać od razu po wypłacie, a przelanych pieniędzy pod żadnym pozorem nie ruszać. Można łatwo zdefiniować stałe zlecenie w banku, co zautomatyzuje ten proces.

W kwestii produktów bankowych, warte uwagi są również usługi pozwalające przelewać „końcówki” z operacji kartą płatniczą. Jeśli na przykład mamy zapłacić za zakupy 24,89 zł, to kwota zostanie zaokrąglona do 25 zł, a brakujące 11 groszy zasili oprocentowane konto oszczędnościowe. Odłożone jednorazowo kwoty nie będą duże, ale w skali roku może się uzbierać już bardziej znacząca suma.

Sporo zaoszczędzać można na zakupach. Nie chodzi jednak o wybieranie produktów gorszej jakości, a raczej porównywanie cen, korzystanie z promocji i kupowanie wtedy, kiedy jest taniej. Przykładowo, o zakupie ubrać warto myśleć z wyprzedzeniem. Jeśli nie pędzimy na oślep za modą, warto kupować ubrania po sezonie. Zawsze są wtedy mocno przecenione, co pozwoli zdobyć dobrej jakości odzież, czy buty na następny rok. W obniżeniu cen tych produktów pomóc mogą również programy lojalnościowe różnych sklepów. Z nich trzeba jednak korzystać z rozwagą, bowiem głównym celem ich istnienia nie jest umożliwienie komuś tańszych zakupów, lecz przekonanie do kupowania więcej. Na same zakupy warto wybierać się z listą i bezwzględnie się jej trzymać. Pozwoli to na uniknięcie bardzo niekorzystnych dla portfela impulsywnych.

Zaoszczędzić można także we własnym domu, pamiętając o wyłączaniu światła w nieużywanych pomieszczeniach, napełnianiu pralki i zmywarki do pełna, skręcaniu ogrzewania podczas nieobecności i podobnych rzeczach. Szybko zwróci się też inwestycja w energooszczędny sprzęt, taki jak żarówki LED, czy nowoczesna lodówka.

Jak widać, sposobów jest wiele. Nie wszystkie zostały tu nawet wymienione. Podstawą do skutecznego oszczędzenia jest jednak odpowiednia motywacja. Musimy wierzyć, że odłożenie pełnego korzystania z życia opłaci się w przyszłości. Bez tego, nie uda się wprowadzić w życie nawet najlepszego planu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>