Dźwignia finansowa – czyli jak efektywnie inwestować

Dźwignia finansowa

Nie każdy dysponuje wielkimi środkami na inwestowanie. Większość z nas może sobie pozwolić na odkładanie jedynie drobnych kwot, rzędu kilkuset złotych miesięcznie. Inwestowanie takich środków w lokaty bankowe, czy przelewanie ich na konto oszczędnościowe, może i pozwoli generować dodatkowe dochody, ale będzie to bardzo powolny sposób na bogacenie się. Wystarczy wspomnieć, że aby podwoić pewną kwotę przy pomocy wspomnianych wyżej metod, będzie potrzeba kilkanaście lat.

W jaki sposób można zarabiać szybciej? Okazuje się, że są sposoby, żeby bogacić się nawet przy pomocy niewielkich sum pieniędzy. Trzeba jednak od razu wspomnieć, że należą one również do metod bardziej ryzykownych. Niestety, coś za coś.


Pominiemy tu kwestię kupowania losów na loterię, gry w kasynie, czy wydawania pieniędzy na zakłady bukmacherskie. Te sposoby owszem, mogą uczynić Cię szybko bogatym, ale dużo łatwiej doprowadzić się za nich pomocą do bankructwa. Skupmy się raczej na sprawdzonych metodach stosowanych przez profesjonalnych inwestorów.

Osobom z niezbyt grubym portfelem, które chcą zarobić konkretne pieniądze, z pomocą przychodzi tak zwana dźwignia finansowa. Można ją spotkać na przykład na rynku Forex albo na giełdzie przy obrocie instrumentami pochodnymi, takimi jak kontrakty terminowe, czy opcje na zakup i sprzedaż akcji.

Czym jest dźwignia finansowa? Jest to mechanizm polegający na tym, że po wpłacie depozytu zabezpieczającego, dostajemy możliwość inwestowania wielokrotnością podstawowej kwoty. Wielkości dźwigni mogą być różne, od kilkakrotności do nawet kwot setki razy większych niż nasz depozyt. Wyobraźmy sobie sytuacje, w której wpłacamy 1000 zł, a broker udostępnia nam do gry 100 000 zł. Czyż nie oznacza to sto razy większych możliwości?

Mając 1000 zł, przy jednoprocentowym ruchu akcji, zarobimy marne 10 zł. Natomiast stukrotna dźwignia finansowa sprawia, że ten sam jeden procent wygeneruje aż 1000 zł zysku. W ten sposób podwajamy nasze pieniądze! Takich ruchów na rynkach codziennie jest mnóstwo. Okazji do zarobku będzie więc bardzo dużo.

Jest jednak także druga strona medalu. Gdyby ten sam ruch nastąpił w przeciwną stronę, stracilibyśmy wszystkie pieniądze. Tak jak zostało to wspomniane na początku, ryzyko jest tu większe niż przy innych metodach inwestycji. Sam będziesz musiał zdecydować, czy jesteś gotowy je ponieść.

Niewątpliwie, dźwignia finansowa jest narzędziem dla bardziej odważnych inwestorów. Aby ją stosować trzeba mieć dużą wiedzę o rynkach, umieć przewidywać ich zachowania oraz nie bać się wahań kapitału. Gdy jednak posiadamy takie umiejętności, nie będziemy musieli mieć dużych pieniędzy, żeby zacząć inwestować. A gdy już zaczniemy, duże pieniądze mogą się szybko pojawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>