Ile można zarobić na giełdzie?

Giełda

Giełda kusi inwestorów wysokimi zyskami. Niemal każdy, kto o niej słyszał wie, że łatwo można tam pomnożyć pieniądze nawet w ciągu kilku tygodni. Do legendy przeszły wzbite na giełdzie fortuny, a książki o tym, jak skutecznie inwestować na rynkach finansowych biją rekordy sprzedaży.

Popularność giełdy sprawia, że na założenie rachunku maklerskiego decyduje się coraz więcej osób, a jeszcze liczniejsza grupa poważnie zastanawia się nad zrobieniem tego kroku.

Często zadawanym przed początkujących inwestorów jest pytanie: „ile można zarobić?”. Okazuje się jednak, że precyzyjna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa. Inwestycja na giełdzie nie jest bowiem inwestycją gwarantującą stałą stopę zwrotu. W przeciwieństwie do lokat bankowych, czy rachunków oszczędnościowych to ile zarobimy, zależy wyłącznie od nas samych. Nie istnieje ani górna, ani dolna granica. Do częstych rzeczy należy pomnożenie swojego kapitału o kilkaset procent w ciągu roku, ale łatwo też w podobnym czasie stracić wszystko.


Zarabianie na giełdzie jest ściśle związane ze stanem wiedzy i strategią gry inwestora. Działając na oślep owszem, można zarobić całkiem sporo, ale będzie to dziełem przypadku i utrzymywanie takiego stanu w dłuższym terminie będzie niewykonalne. Aby regularnie zarabiać, niezbędne jest pełne zrozumienie zasad działania rynku, wysoki stan wiedzy o gospodarce oraz znajomość narzędzi do analizy akcji i nowoczesnych strategii inwestycyjnych.

Oczywistym jest, że różni uczestnicy rynku stosują różne metody. Jedni są bardziej otwarci na ryzyko i grają agresywniej, drudzy są zachowawczy i żeby przeprowadzić transakcję będą potrzebować wysokiego prawdopodobieństwa sukcesu. Niektórzy wolą zarabiać rzadziej, ale więcej, inni nastawieni są na niewielkie, choć regularne zyski. Styl gry będzie miał znaczny wpływ na poziom wahań kapitału i potencjalne zyski.

Inwestorzy defensywni będą zarabiać wolniej, ale niemal każdy rok powinni zakończyć na plusie. Bardziej agresywni gracze raz mogą być „pod kreską”, a następnego roku podwoić stan rachunku. Oczywiście, dla początkujących inwestorów bardziej polecane są ostrożne metody gry i żelazna dyscyplina. Giełda znana jest bowiem z silnego oddziaływania na psychikę graczy. Odnosząc sukcesy, łatwo stać się bardziej skłonnym do podejmowania większego ryzyka. Natomiast po przegranej wzrasta chęć na szybkie odrobienie strat. Te zachowania są jednak destrukcyjne i jeśli chce się na giełdzie regularnie zarabiać, nie wolno im ulegać.

Jeszcze większe zyski oferują instrumenty pochodne, takie jak kontrakty terminowe czy opcje. Dzięki wykorzystaniu mechanizmu dźwigni finansowej, umożliwiają one obracanie pieniędzmi stanowiącymi wielokrotność własnych środków. Sięganie na te instrumenty przypomina jednak nieco grę za pożyczone pieniądze, co sprawia, że interesować nimi powinni się jedynie doświadczeni inwestorzy od lat odnoszący sukcesy na rynku. Inni mogą nimi jedynie wyrządzić sporo szkód na swoim rachunku.

Wracając jednak do postawionego na początku pytania, da się określić pewien poziom zysków, który należy uznać za osiągalny. W dłuższej perspektywie czasowej, akcje niemal wyłącznie zyskują na wartości. Przy rozsądnej grze, wypracowanie stopy zwrotu w graniach 5 – 10% jest możliwe praktycznie dla każdego. Każdy wynik powyżej tego należy uznać za sukces. Najlepsi gracze są w stanie zarabiać powyżej 20% rocznie, a wybitni inwestorzy potrafią przez wiele lat z rzędu zarabiać jeszcze więcej. Środki finansowe przeznaczone na inwestowanie na giełdzie powinny pochodzić z oszczędności. Zawsze należy liczyć się z tym iż nie zarobimy a stracimy.

 

2 przemyślenia nt. „Ile można zarobić na giełdzie?

  1. Witaj misiek!
    Już niedługo zagłębimy się w świat giełdy i może wspólnie uda nam się zarobić nawet 15%!
    Pozdrawiam.

  2. W poprzednim roku niestety nie udało mi się niestety nic zarobić :(
    No nic, może w tym będzie lepiej. Już się wyleczyłem z nadziei na szybkie wzbogacenie, ale ucieszyłoby mnie, jakbym choć 5-10% wyciągnął.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>