Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości jest świetną opcją dla ludzi, którym udało się zgromadzić większe sumy pieniędzy. Często nie wystarczają im już odsetki z lokat, czy rachunków oszczędnościowych i szukają czegoś więcej. Jednocześnie nie chcą wystawiać swoich środków na zbyt duże ryzyko, co skutkuje brakiem zainteresowania funduszami inwestycyjnymi, czy rynkami finansowymi, takimi jak Giełda Papierów Wartościowych, czy Forex.

Nieruchomości znane są z tego, że raczej (z pewnymi niewielkimi wyjątkami) nie tracą na wartości. Uznaje się je więc za inwestycję pewną, bezpieczną i przy okazji pozwalającą nieźle zarobić. Dodatkowo, ten typ inwestowania nie wymaga wiele zaangażowania czasowego, co pozwala sklasyfikować przychody z wynajmu domów, czy mieszkań jako dochód pasywny. Nic więc dziwnego, że bardzo bogaci ludzie mają w swoim majątku wiele nieruchomości, z których wynajmu spokojnie mogliby się utrzymywać.


Jakimi pieniędzmi trzeba dysponować, aby warto było interesować się tym sposobem inwestowania? Niestety, raczej dość dużymi. Najtańsze mieszkania w dużych miastach raczej nie kosztują mniej niż 100 tysięcy złotych. Owszem, w mniejszych miejscowościach dałoby się pewnie znaleźć coś tańszego, ale tam mógłby wystąpić później problem ze znalezieniem chętnych na wynajem. Podobnie zresztą z domami – na nie również może być ciężej znaleźć najemców (co oczywiście nie oznacza, że jest to niemożliwe).

Raczej nie warto brać pod uwagę finansowania wynajmu kredytem. Jest bowiem spora szansa, że wysokość miesięcznej raty przekroczy kwotę odstępnego, jakie będzie się otrzymywać za wynajem. Szczególnie, że tą ostatnią wartość trzeba jeszcze pomniejszyć o podatek dochodowy oraz konieczność wykonywania w mieszkaniu od czasu do czasu remontów, wymian, czy prac konserwacyjnych.

Czy to oznacza, że jeśli ktoś nie posiada na koncie 6-cyfrowej kwoty, powinien zapomnieć o inwestowaniu w nieruchomości? Nie do końca. Zawsze można przecież wziąć kredyt jedynie na część kosztów zakupu mieszkania, a resztę sfinansować wkładem własnym. Można także wejść z kimś w spółkę i wspólnie dokonać zakupu, a potem, w odpowiednich proporcjach dzielić się dochodami z wynajmu. Warto także pamiętać, że nieruchomości to nie tylko domy i mieszkania. Do tej grupy zaliczają się też na przykład garaże, czy miejsca parkingowe. Koszt ich zakupu jest dużo mniejszy niż mieszkań czy domów, a także można czerpać korzyści z ich wynajmowania. Zawsze można odłożyć decyzję o zakupie nieruchomości w czasie i odłożyć więcej gotówki. Brak Ci pomysłów na oszczędzanie?

Jeśli jednak ktoś dysponuje odpowiednią kwotą, przez zakupem nieruchomości powinien się mocno zastanowić. Odpowiedni wybór mieszkania będzie bowiem kluczowy dla powodzenia inwestycji. Kluczowa jest lokalizacja. Jak zostało już wcześniej wspomniane, warto wybierać miasta, w których nie będzie problemu ze znalezieniem późniejszych klientów. Dobrze sprawdzą się więc duże miejscowości, szczególnie te posiadające znaczną ilość wyższych uczelni (studenci stanowią spory odsetek osób wynajmujących mieszkania).

Nie należy skreślać mieszkań w złym stanie technicznym. Są one oferowane w niższej cenie, która, nawet po uwzględnieniu kosztów koniecznego remontu może być bardziej atrakcyjna niż podobnego mieszkania w lepszym stanie. Jednak niezależnie od tego, jaki będzie stan nieruchomości, jej lokalizacja, powierzchnia, czy cokolwiek innego, zawsze należy starać uzyskać się jak najniższą cenę. To od niej będzie bowiem zależeć poziom zysków, jakie przyniesie inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>