Inwestowanie w pożyczki społecznościowe

Inwestowanie w pożyczki społecznościowe

W dzisiejszych czasach, coraz ciężej otrzymać kredyt w banku. Aby było to możliwe, trzeba spełnić mnóstwo wymagań oraz przejść przez wiele formalności. W kraju, gdzie coraz ciężej o stałą umowę o pracę, wiele ludzi po prostu nie ma dostępu do bankowych pieniędzy, nie tylko na własne mieszkanie, ale nawet na mniejsze wydatki, takie jak samochód, remont, czy nawet wakacyjny wyjazd.

Czy alternatywą dla nich są jedynie drogie, poza bankowe chwilówki? Na szczęście, mają też inną opcję. Są nią pożyczki społecznościowe, które kilka lat temu pojawiły się w naszym kraju i z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Od innych usług kredytowych wyróżniają je prostota, elastyczność i niższe oprocentowanie. To ostatnie jest ustawowo ograniczone i wynosi maksymalnie czterokrotność lombardowej stropy procentowej. Pożyczka udzielana jest w oparciu o umowę cywilno-prawną pomiędzy osobami fizycznymi. Jej wysokość, czas spłaty, zabezpieczenie i inne kwestie ustalane są indywidualnie pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą.
Z drugiej strony, sporo jest ludzi, którzy dysponują nadwyżką gotówki i szukają sposobu, aby ją skutecznie zainwestować. Na pewnym etapie stwierdzają oni, że stopy zwrotu oferowane przez rachunki oszczędnościowe i lokaty bankowe są zbyt niskie i rozglądają się za czymś lepszym. Wartą uwagi opcją mogą być wszelkiego rodzaju fundusze inwestycyjne, giełda czy rynki walutowe, jednak należą one do inwestycji długoterminowych i mogą powodować okresowe wahania kapitału. Nie będą to, więc dobre rozwiązania dla wszystkich inwestorów.

Alternatywą mogą być, więc wspomniane pożyczki społecznościowe. Aby ludzie potrzebujący gotówki mogli wziąć pożyczkę, potrzebni będą ludzie, którzy im jej udzielą. W Polsce istnieje wiele serwisów internetowych zajmujących się tego rodzaju pośrednictwem. Ciągle powstają też nowe, co dowodzi, że obie strony coraz bardziej doceniają możliwości, jakie stwarzają tego rodzaju usługi.

Zyski dla inwestorów mogą być naprawdę kuszące. Nawet przy obecnym, niskim poziomie stóp procentowych, zarobić można kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent rocznie. Zyski można jeszcze bardziej zwiększyć poprzez reinwestowanie spłaconych odsetek.

Niestety, praktyka nieco różni się od teorii. Ta druga zakłada bowiem, że wszystkie pożyczki są spłacane w terminie. W rzeczywistości, około 5 – 10% dłużników sprawia problemy, co może utrudnić wypracowanie wysokiego zysku. Co prawda portale pośredniczące w takich pożyczkach stale współpracują z firmami windykacyjnymi, ale i tak nie zawsze udaje się odzyskać całość zainwestowanych pieniędzy.

Przed takimi problemami można się jednak próbować zabezpieczyć. Najlepszym sposobem będzie odpowiedni dobór pożyczkobiorców. Powinny to być osoby o zweryfikowanej tożsamości i z długą historią spłaconych zobowiązań. Dobrze, jeśli oferują też jakieś zabezpieczenie, które pomoże w ewentualnych problemach ze spłatą. W trosce o bezpieczeństwo własnych pieniędzy, należy wystrzegać się nowych, anonimowych użytkowników, szczególnie jeśli potrzebują oni sporo pieniędzy i są chętni zgodzić się na wysokie oprocentowanie.

Zyski z pożyczek społecznościowych raczej nie będą mogły być uznawane za dochód pasywny. Czasem wymagać będą nieco pracy włożonej w komunikację z klientami, umiejętności negocjacji, a nawet poświęcania czasu na ściganie dłużników. Jeśli jednak nie będzie to dla kogoś problemem, a przy okazji będzie starannie dobierał klientów, inwestycja może przynieść całkiem spore zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>