Jak zacząć inwestować?

INWESTOWAĆb

 

Masz odłożone trochę pieniędzy na czarną godzinę? A może zarabiasz więcej niż wydajesz i nie wiesz co zrobić z resztą gotówki? Nie każ tym środkom leżeć bezczynnie. Zainteresuj się inwestowaniem i zacznij pomnażać swoje pieniądze, jak robi to setki tysięcy Polaków myślących o swojej przyszłości.

Jeśli jednak nie miałeś wcześniej do czynienia z inwestowaniem, możesz czuć się nieco zagubiony. Jest bardzo dużo sposobów pomnażania pieniędzy. Który wybrać? Co zrobić, żeby chęć zarobku nie zakończyła się utratą oszczędności?


Podstawową zasadą jest inwestowanie pieniędzy tylko w to, co się w pełni rozumie. Być może słyszałeś o graniu na giełdzie czy rynku Forex. Choć można w ten sposób zarobić na prawdę wiele, nie są to jednak odpowiednie metody na pomnażanie pieniędzy dla laika. Wbrew temu, co można czasem przeczytać w internecie, rynki te wymagają wiele wiedzy i doświadczenia. Bez nich, Twoja przygoda z oszczędzaniem zakończy się szybko i boleśnie.

Tym, co powinno zainteresować początkującego inwestora są konta oszczędnościowe i lokaty. Te produkty finansowe pozwalają na spokojne pomnażanie pieniędzy bez ryzyka ich utraty. Zyski z nich nie są co prawda imponujące i wynoszą ledwie kilka procent rocznie, jednak inwestowanie przy pomocy tych metod nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani dużo czasu.

Rachunki oszczędnościowe są podobnymi produktami jak konta bankowe. Można na nie swobodnie wpłacać i wypłacać pieniądze (trzeba jedynie uważać na występujące czasem prowizje towarzyszące przelewom). Pieniądze zgromadzone na koncie oszczędnościowym są oprocentowane. Każdego miesiąca zarabiamy więc dodatkową kwotę tylko za to, że trzymaliśmy pieniądze w banku. To najprostsza i najmniej angażująca forma inwestowania.

Trochę większe zyski przyniosą lokaty bankowe. Zakładając lokatę oddajemy bankowi nasze oszczędności na pewien określony z góry okres czasu. Po jego upływie, bank zwraca pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami pomniejszonymi o podatek dochodowy. Tym co odróżnia lokaty od kont oszczędnościowych jest fakt, że z konta można w każdej chwili wycofać pieniądze bez utraty odsetek. Jeśli zrobiłoby się to samo z lokatą, odsetki przepadną.

Powyższe sposoby są najczęściej wybieranymi przez Polaków sposobami inwestowania. Są odpowiednie dla osób o niskiej wiedzy finansowej oraz tych, którzy na pomnażanie pieniędzy nie chcą przeznaczać zbyt wiele czasu.

Jeśli czujesz, że chcesz inwestować swoje oszczędności, ale stawiasz dopiero pierwsze kroki w temacie, lokata lub rachunek oszczędnościowy będą dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Dopiero, gdy zdobędziesz pewne doświadczenie i poszerzysz swoją wiedzę o świecie finansów, możesz zainteresować się innymi, bardziej ryzykownymi i zyskownymi metodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>