Kolejne etapy inwestowania pieniędzy

 

Etapy inwestowania

Inwestowanie pieniędzy jest jednym ze sposobów na dojście do bogactwa. Często nie wymaga wiele wysiłku, a umożliwia uzyskanie łatwego źródła dodatkowych dochodów. Inwestowanie połączone z oszczędzaniem jest skuteczną strategią, aby odłożyć pieniądze na nowy samochód, upragnione wakacje, czy własne mieszkanie. Może nawet być sposobem na osiągnięcie wolności finansowej.

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie swoich oszczędności. Jedne z nich wymagają większego zaangażowania, inne pozwalają na praktycznie automatyczne generowanie pieniędzy. Różny jest także poziom ryzyka, z jakim się wiążą. Inwestowanie, w przeciwieństwie do oszczędzania możne również spowodować utratę zgromadzonych środków. Aby temu zapobiec, należy przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że damy rady nie tylko skutecznie zwiększać stan swojego konta, ale i uczynią ten proces bezstresowym.


Przede wszystkim, należy inwestować tylko tymi metodami, które się rozumie. Choć jedne sposoby mogą pozwalać na osiąganie znacznie większych zysków niż inne, to nieodpowiednio używane mogą nawet doprowadzić do bankructwa. Żelazną regułą jest również, aby na ryzyko wystawiać się tylko te pieniądze, których ewentualna utrata nie narazi nas na problemy. Inwestując swoje pieniądze warto iść drogą od najmniej ryzykownych instrumentów, w stronę coraz bardziej skomplikowanych i zyskownych. Cały czas należy się oczywiście uczyć i zdobywać doświadczenie, bowiem w świecie finansów wiedza bezpośrednio przekłada się na zyski.

Dla początkujących inwestorów, najlepszym wyjściem będą konta oszczędnościowe i lokaty bankowe. Produkty te są bardzo łatwe w obsłudze i niemal pozbawione ryzyka. Pieniądze (do wysokości 100 000 Euro) są zabezpieczane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, co sprawia, że nawet w przypadku bankructwa banku dostaniemy gotówkę z powrotem. Stopa zwrotu z tych inwestycji jest niska i kształtuje się na poziomie kilku procent rocznie, ale nie wymagają one praktycznie żadnej obsługi, co daje dużo czasu na poznawanie innych, bardziej opłacalnych metod.

Narzędziem dla nieco bardziej zaawansowanych inwestorów są fundusze inwestycyjne. Te pozwalają zarobić nieco więcej, ale wprowadzają już element ryzyka. Fundusze dzielą się na wiele rodzajów, pozwalających dobrać element niepewności i potencjalnych zysków do indywidualnych preferencji. Zarabianie na funduszach inwestycyjnych jest przeznaczone raczej dla długoterminowych inwestorów, nie obawiających się okresowych wahań kapitału.

Jeszcze więcej pozwolą zarobić rynki finansowe, takie jak Giełda Papierów Wartościowych czy Forex. Poziom ryzyka jest tam jednak na bardzo wysokim poziomie, co sprawia, że w zależności od przyjętego poziomu agresywności inwestowania, w ciągu kilku tygodnia można albo podwoić swoje pieniądze, albo wszystko stracić. Nie wolno więc wchodzić na te rynki bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania psychicznego. Jednak nawet wtedy wymagana jest duża ostrożność i dobrze przemyślana strategia gry.

Istnieje też wiele alternatywnych sposobów inwestowania. Dużą popularnością cieszą się na przykład nieruchomości. Można je wynajmować albo zarabiać na zmianie wartości przy kupnie i późniejszej sprzedaży. Podstawą sukcesu jest jednak bardzo dobra znajomość rynku i duża ilość pieniędzy pozwalająca na rozpoczęcie tego typu działalności.

Inni ludzie inwestują w ziemię, sztukę, wykwintne alkohole, monety, czy zabytkowe samochody. Zarobić można dziś niemal na wszystkim. Podstawą cały czas pozostaje jednak, aby wiedzieć co się robi i zachować ostrożność. Tylko w ten sposób, nasza przygoda z inwestowaniem skończy się skutecznym pomnażaniem pieniędzy. Pośpiech jest zdecydowanie niewskazany. Rynki codziennie dają na prawdę dużo okazji do zarobku, a odzyskanie raz straconych pieniędzy może trwać latami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>