Oszczędzanie

Jak nauczyć dziecko oszczędzania? – 5 kroków

Man holding piggy bank. Shallow DOFNauka swojej pociechy oszczędzania pieniędzy to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica. Co zrobić aby moje dziecko nie wydawało od razu każdej złotówki jaką dostanie?  A co jeżeli przesadzę i wychowam moje dziecko  na dusigrosza?

Na te i podobne pytania wielu z nas szukało, szuka i będzie szukać odpowiedzi.
Czytaj dalej Jak nauczyć dziecko oszczędzania? – 5 kroków

Milestones – Potęga kamieni milowych w oszczędzaniu

milestonesOszczędzam już jakiś czas i z radością mogę stwierdzić, że w miarę mi się to udaje. Kilka miesięcy temu udało mi się osiągnąć swój pierwszy główny cel jakim było spłacenie kredytu hipotecznego i to przed trzydziestka!
Pragnę podzielić się z Wami sztuczkami/wiedzą, która pomogła mi osiągnąć zamierzone rezultaty.

Czytaj dalej Milestones – Potęga kamieni milowych w oszczędzaniu

Rzeczy, z których należy zrezygnować aby wyjść z długu

man-390341_640

Dług jest najgorszą rzeczą jaka może się nam przytrafić. Przestajemy wtedy normalnie funkcjonować. Ciągle myślimy o wiszącym nad nami widmem komornika. Musimy ciułać pieniądze na kolejne raty, aby nie wpaść w jeszcze większe zadłużenie. Jest kilka sposób, dzięki którym możemy poradzić sobie z długiem w miarę dobry sposób.

Czytaj dalej Rzeczy, z których należy zrezygnować aby wyjść z długu

Czy warto liczyć grosze? Rozsądne zakupy

money-256281_640 (1)

Najwięcej pieniędzy wydajemy, gdy dokonujemy nierozważnych zakupów. Niestety, ale większość osób nie umie zrobić zakupów zgodnie z planem. Do naszego koszyka trafiają ciągle produkty, których nawet nie będziemy używać, ani ich nie potrzebujemy.

 Wakacyjny budżet

Najwięcej pieniędzy wydajemy podczas urlopy. Wyjeżdżając na wakacje często tracimy głowę. Uważam, że nie ma w tym nic złego. Po całym roku pracy, warto czasem pozwolić sobie na małe szaleństwa. Ale oczywiście w granicach normy. Nie powinniśmy podczas wakacji za każdym razem przeliczać każdej wydanej złotówki i zastanawiać się nad pójściem do restauracji. Jest to czas, kiedy powinniśmy przede wszystkim odpoczywać. Uda nam się to zrobić, jeśli przed wyjazdem dokładnie zaplanujemy cały budżet.
Czytaj dalej Czy warto liczyć grosze? Rozsądne zakupy

10 powodów, dla których warto planować wydatki

idea-752030_640

Gdy rozpoczniemy system planowania wydatków, sami przekonamy się ile pieniędzy uda nam się zaoszczędzić. Na naszym koncie wreszcie będą pieniądze, nawet jeśli nasz styl życia diametralnie się nie zmieni. Trzeba tylko uświadomić sobie, że planowanie wydatków naprawdę się opłaca.

Kalendarz wydatków

Bardzo dobrym sposobem na wprowadzenie w życie planowania wydatków jest zrobienie specjalnego kalendarza wydatków. Warto swoje wydatki podzielić na 4 kategorie.
Czytaj dalej 10 powodów, dla których warto planować wydatki