10 powodów, dla których warto planować wydatki

idea-752030_640

Gdy rozpoczniemy system planowania wydatków, sami przekonamy się ile pieniędzy uda nam się zaoszczędzić. Na naszym koncie wreszcie będą pieniądze, nawet jeśli nasz styl życia diametralnie się nie zmieni. Trzeba tylko uświadomić sobie, że planowanie wydatków naprawdę się opłaca.

Kalendarz wydatków

Bardzo dobrym sposobem na wprowadzenie w życie planowania wydatków jest zrobienie specjalnego kalendarza wydatków. Warto swoje wydatki podzielić na 4 kategorie.

  1. Wydatki cykliczne – zaliczyć należy do nich wszystkie rachunki oraz opłaty stałe, jakie podejmujemy w każdym miesiącu. Wchodzić w to powinny również wydatki, które mamy co kwartał, raz na rok czy raz na kilka miesiące, o których już wiemy. Przede wszystkim w skład rachunków, o których jest tutaj mowa wchodzą rachunki za mieszkanie, prąd, gaz, telefon, telewizor, wodę, Internet, kablówkę, raty kredytu, ubezpieczenie domu, ubezpieczenie zdrowotne, OC, AC. NWW
  2. Wydatki okazjonalne – są to wydatki, które zdarzają się kilka razy do roku. Są nimi święta, imieniny, urodziny, wakacje, śluby, chrzciny, komunie. Można do tego również zaliczyć wszystkie rzeczy które kupujemy takie jak odzież, obuwie, sprzęt AGD, RTV, remont mieszkania, kupno nowego samochodu.
  3. Wydatki codzienne – są nimi oczywiście produkty spożywcze, środki czystości. A więc to wszystko co jest nam potrzebne do normalnego życia
  4. Wydatki nagłe – zawsze w swoim kalendarzu wydatków musimy przewidzieć nagłe wypadki losowe, w których potrzebne będą pieniądze. Jest to na przykład wizyta u lekarza, kupno leków, naprawy, mandaty.

Po wykonaniu takiego kalendarza, dokładnie zobaczymy na co wydajemy najwięcej pieniędzy. Będziemy mogli również zaplanować miesięczny budżet w bardzo precyzyjny sposób. Dzięki temu, zawsze będziemy mieli pieniądze na wydatki cykliczne i stałe. Nigdy na tego typu ważne rzeczy nie zabraknie nam gotówki. Wtedy będziemy mogli zaplanować wydatki okazjonalne. Sprawianie sobie przyjemności będzie wtedy możliwe. Będziemy mogli być również przygotowani na nagłe wypadki losowe. W tych sytuacjach również będziemy przygotowani pod względem finansowym. Warto teraz prześledzić powody, dla których takie planowanie wydatków ma sens.

dates-595062_640

Powód 1: Zgromadzenie oszczędności

W dzisiejszych, tak niepewnych czasach nigdy nie powinniśmy sobie pozwalać na sytuację, w której nie mamy żadnych oszczędności. Życie z dnia na dzień nie jest zbyt bezpieczne. W każdej chwili możemy zostać zwolnieni z pracy i zostaniemy bez środków do życia. Warto więc nieco zaoszczędzić pieniędzy na czarną godzinę. Nie warto działać na zasadzie potrzeby – wydatku. Dzięki temu, że zaczniemy planować swoje wydatki, zobaczymy na co tracimy najwięcej pieniędzy. Uda nam się wtedy te spontaniczne wydatki w rozsądny sposób ukrócić. Dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się z udanego życia i możliwości oszczędzenia trochę grosza na czarną godzinę.

Powód 2: Koniec z niepotrzebnymi wydatkami

Planowanie wydatków jest dobre ze względu na to, że nie będziemy dzięki temu kupowali rzeczy, których w istocie nie potrzebujemy. Każdemu z nas chociaż raz w życiu zdarzyło się zaszaleć i kupić kompletnie niepotrzebne rzeczy do domu. Dzięki planowaniu wydatków takie sytuacje zdarzały się będą sporadycznie lub w ogóle. Dzięki temu, że będziemy podchodzili do zakupów rozsądnie, na pewno uda nam się wszystko dobrze zaplanować. Przed wyjściem na zakupy warto zaplanować co kupimy. Nie będziemy dzięki temu ulegali pokusie promocji i różnych wyprzedaży. Idąc do sklepu powinniśmy mieć obrany określony cel zakupowy. Dzięki temu, pieniądze nie będą trwonione na niepotrzebne rzeczy.

Powód 3: Spokojniejsze życie

Gdy będziemy mieli pewność, że w kwestii finansowej jest u nas wszystko w porządku, wpłynie to na poprawę jakości naszego życia. Będziemy mniej stresowali się naszą sytuacją życiową. A to dlatego, że będzie ona bezpieczna. Wystarczy tylko wprowadzić model planowania wydatków, a taki stan rzeczy osiągniemy. Przede wszystko również skorzysta na tym nasze zdrowie. Wiele chorób cywilizacyjnych, jakie obecnie pustoszą naszą planetę są wywoływane właśnie przez stres. Gdy go zminimalizujemy, przynajmniej w kwestii finansowej, będziemy mogli uchronić się przed tymi chorobami. A w dodatku, pozwoli nam to na dłuższe i bardziej spokojne życie.

book-791824_640

Powód 4: Fundusze na inwestycje

Gdy nasz domowy budżet będzie dobrze zaplanowany, będziemy mogli również pomyśleć o jakiejś inwestycji. Będziemy mieli po prostu na to pieniądze, ponieważ nie będą one trwonione na niepotrzebne rzeczy. Jest kilka form inwestycji, z których możemy skorzystać. Jeśli chodzi o bardziej bezpieczne, to należą do nich lokaty. Możemy wpłacić do banku pieniądze, które będą obracały się i wzrastały o oprocentowanie, które przypisane jest do danej lokaty. Dzięki temu, po pewnym czasie będziemy mogli znacznie na tym zyskać. Jeśli wolimy nieco więcej zaryzykować, możemy zacząć grać na giełdzie. Potrzebna jest tutaj jednak odpowiednia wiedza, w które akcje warto inwestować, a w które nie. Najpierw powinniśmy się odpowiednio wyszkolić, aby na takiej inwestycji nie stracić. Warto również pamiętać, że gra na giełdzie bywa zdradziecka. Musimy przygotować się na to, że czasem zarobimy, a czasem stracimy. Taka już jest giełda. Gdy mamy nieco więcej pieniędzy, możemy zdecydować na inwestycję w nieruchomość. Kupno dobrze ulokowanego mieszkania, pozwoli nam zyskać stały miesięczny dochód w postaci czynszu. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednich lokatorów, a na pewno zyskamy na takiej inwestycji.

Powód 5: Kontrola nad własnym życiem

Często zdarza się, że pieniądze zaczynają nami rządzić. Uzależniamy od nich własne szczęście, marzenia i plany. A tak nie powinno być. Powinny one być narzędziem w naszych rękach do realizacji różnych celów. Nie na odwrót. Ważne jest więc, aby odpowiednio podchodzić do kwestii finansowej. Dzięki temu, że przejmiemy kontrolę nad kwestiami finansowymi w swoim domu, będziemy mieli realny wpływ na to, na co wydajemy pieniądze. Będziemy mogli przewidzieć wszystkie wydatki i je zaplanować. Nic nas nie zaskoczy. Zawsze w zanadrzu będziemy mieli pieniądze na czarną godzinę, co zdecydowanie stanowiło będzie dla nas korzystną sytuację.

Powód 6: Nie uleganie promocjom

Dzięki temu, że zaczniemy planować swoje wydatki, nie będzie ulegali promocjom, które ogłaszają sklepy. Będziemy mogli przejść niewzruszeni obok witryny sklepowej. Oczywiście, polecam zwracanie uwagi na promocje tylko produktów, które kupujemy na co dzień i które mamy sprawdzone. Faktycznie możemy wtedy na tym zyskać. Jednak, kupowanie nowych produktów na promocji tylko dlatego, że są tanie mija się z celem. Z takiego zakupu nie będziemy zadowoleni.

winter-sale-638582_640

Powód 7: Uzyskanie płynności finansowej

W sytuacji, gdy nasze wydatki będą zaplanowane, nie będziemy mieli problemów z płynnością finansową. Zawsze będzie nam starczało do kolejne wypłaty, a w dodatku jeszcze zostaną pieniądze na przyjemności lub będzie się miało możliwość ich odłożenia. Dzięki takiej sytuacji, uzyskamy pełne bezpieczeństwo finansowe. Na pewno taka sytuacja będzie dla nas komfortowo. Nie będziemy się martwili, że w sytuacji kryzysowej zostaniemy bez środków do życia.

Powód 8: Godne życie na starość

W Polsce w związku z podwyższaniem wieku emerytalnego wiele osób straciło już nadzieję na emeryturę. W tym ja. Dlatego, wprowadzając system planowania wydatków, jednocześnie możemy zrobić wiele dobrego dla swojej przyszłej emerytury. Rozsądne dysponowanie pieniędzy pozwoli nam odłożyć pieniądze, które będzie można wykorzystać gdy już nie będziemy mogli pracować. Regularne oszczędzanie nawet niewielkiej sumy pieniędzy może okazać się dla nas zbawienne. Będziemy mogli zapewnić sobie godne życie na starość. Warto czasem odmówić sobie kupienia nowej, drogiej bluzki, aby w późniejszych latach mieć co włożyć do garnka.

Powód 9: Szansa na przyjemności

Gdy nasza sytuacja finansowa będzie ustabilizowana, w naszym życiu będą mogły pojawić się drobne przyjemności. Nie będziemy musieli aż tak bardzo wyzbywać się chęci udania się do restauracji na fajną kolację. Będziemy mogli pozwolić sobie od czasu do czasu na zakup nowej, markowej bluzki czy spodni. Zdecydowanie, planowanie wydatków pomoże nam we wprowadzeniu większej ilości przyjemności do swojego życia. Dzięki temu, że taki model wprowadzimy, będziemy mogli się cieszyć z tego, jak nasze życie będzie wyglądało. Nie będzie ono polegało jedynie na pracy i obowiązkach. Będziemy mieli również możliwość cieszenia się z małych rzeczy, które zdarzały się będą w naszym życiu.

Powód 10: Szansa na rozwój

Dzięki posiadaniu pieniędzy, które możemy wydać w dowolny sposób, możemy się dodatkowo kształcić. Możemy zapisać się na kurs języka norweskiego, a tym samym zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Pozwoli nam to zarabiać jeszcze więcej i uzyskać lepszą sytuację finansową. Ale uda nam się to zrobić jedynie wtedy, gdy planowanie wydatków faktycznie będzie nam wychodziło dobrze. Uda nam się również wtedy rozwijać w innych dziedzinach. Będziemy mogli również rozwijać swoje pasje. Nic nie będzie nam stało na przeszkodzie, jeśli tylko będziemy mieli odpowiednie środki na ten cel. Uzyskamy je dzięki odpowiednim wydatkom oraz ich planowaniu. Dzięki ustalonemu celowi, na pewno planowanie wydatków wychodziło nam będzie znacznie lepiej, ponieważ będziemy mieli do tego odpowiednią motywację. A zawsze wtedy wszystko dużo lepiej wychodzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>