5 sposobów na oszczędzenie pieniędzy

boss-556119_1280

Pieniądze wydawać każdy potrafi. Większą sztuką jest jednak ich oszczędzanie. Ale w taki sposób, abyśmy w żaden sposób nie tracili na jakości naszego życia. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów jak skutecznie oszczędzić pieniądze.

Oszczędzanie na jedzeniu
Wiele osób najwięcej wydaje na jedzenie. Choć nie jemy dużo, kupujemy różne produkty, aby je przetestować, posmakować czy też dlatego, że podobają się nam opakowania. Niestety, jest to wielki błąd, który należy skorygować, aby móc oszczędzić pieniądze. Mniej wydawać będziemy na jedzenie, jeśli zaczniemy w rozsądny sposób do tego podchodzić. Przede wszystkim, jeśli nie umiemy gotować lub nie mamy na to czasu, nie powinniśmy się do tej czynności przymuszać. Lepiej zajrzeć do kilku lokalnych restauracji i zorientować się ile kosztuje tam karnet obiadowy.

Wydamy wtedy powiedzmy 200 zł na miesiąc, a nie dwa razy tyle na robienie różnego rodzaju zakupów, z których połowę będziemy musieli wyrzucić, bo ich nie wykorzystamy lub po prostu nie będą się już nadawały do spożycia jak warzywa po kilku dniach leżenia w naszej kuchni. Codzienne zakupy, z których będziemy robili śniadania czy kolacje również mogą być oszczędne, jeśli włożymy trochę trudu i poszukamy kuponów rabatowych na zakupy. Najczęściej dostępne są one, jeśli robimy zakupy przez internet. Najwięcej zyskamy robiąc zakupy w Tesco online. Możemy znaleźć rabaty nawet do 25%. Najwięcej zyskamy, jeśli będziemy robili duże zakupy jednorazowo. Dzięki temu, otrzymamy największy upust.

Oszczędzanie na edukacji
Z powodu braku pieniędzy wiele osób nie inwestuje w swoją edukację. Rezygnują z kursów języków obcych, nauki zarządzania czy innych przydatnych zajęć, które mogą podnieść nasze kompetencje zawodowe. Nie musimy tego jednak robić, nawet jeśli chcemy oszczędzać. Warto korzystać ze szkoleń internetowych. Internet to źródło różnego rodzaju kursów, które są albo darmowe, albo dużo tańsze niż te stacjonarne. A w zasadzie niczym nie różnią się jeśli chodzi o poziom od tych, z których możemy korzystać w realnych placówkach. Możemy również korzystać z darmowych wykładów, jakie dostępne są na YouTube. Jeśli chodzi o naukę języków obcych, możemy wchodzić na różne zagraniczne forma, gdzie rozmowa z ludźmi pozwoli nam podszlifować swój język. Możemy również czytać e-booki, które darmowo dostępne są w internecie.

beautiful-15704_1280

Oszczędzanie na rozrywce
Wyjścia do instytucji kulturalnych takich jak muzea mogą być kosztowne. Jednak nie musimy z nich rezygnować w celu oszczędności. Wystarczy, że na przykład zdecydujemy się na wyjścia w takie miejsca w większej grupie. Grupy otrzymują korzystne zniżki. Dzięki temu, będziemy mogli oszczędzić sporo pieniędzy. To samo tyczy się filharmonii, teatru czy kina gdzie również możemy wybierać się większą grupą, przez co otrzymamy korzystny rabat. Taki bilet wyjdzie nam wtedy marne gorsze, na które możemy sobie pozwolić. Jeśli jednak wolimy sami zwiedzać wystawy w swoim mieście, najlepiej robić to w niedzielę. Większość muzeum udostępnia swoje wystawy stałe do bezpłatnego zwiedzania w ten właśnie dzień. Warto również sprawdzić, że konkretne muzeum do którego się wybieramy nie ma w konkretnym okresie dni otwartych, kiedy również można je zwiedzać za darmo.

Oszczędzanie na dzieciach
Rodzice dobrze wiedzą, że dziecko to prawdziwa studnia bez dna, do której można wrzucać pieniądze, a one do nas w większości nie wracają. Oczywiście, wracają w postaci uśmiechu naszego dziecka. Ale to nie wystarczy, gdy w naszym portfelu będzie hulał wiatr. Ważne jest, abyśmy nauczyli się podchodzić rozsądnie do wydatków na dziecko. Nie powinniśmy mu wszystkiego odmawiać, ale też nie ma sensu codziennie kupować mu nowej zabawki. Dziecko dzięki temu nie będzie nas kochało bardziej. Warto nauczyć dziecko, że nową zabawkę otrzyma, gdy starą będzie chciał oddać lub sprzedać. Można będzie dzięki temu uzyskać dodatkowe pieniądze na kolejny gadżet dla dziecka. Zyskamy dodatkowo dzięki temu miejsce w naszym domu, które nie będzie zagracone przedziwnymi zabawkami.

Oszczędzanie na samochodzie
Samochód jest nam potrzebny, jeśli mamy daleko do pracy. Dostajemy się dzięki niemu szybko do miejsca, które obraliśmy sobie za cel. Jednak, niestety jest to dla nas bardzo duży wydatek, aby zadbać o jego wygląd, a także aby wlać do niego paliwo. Jest ono dosyć drogie. Warto jednak wiedzieć, gdzie najbardziej opłaca się tankować. Dobrym sposobem jest wybieranie stacji przy hipermarketach. Zazwyczaj, paliwo jest tam tańsze nawet o 20 groszy. Robiąc zakupy, dodatkowo możemy zaoszczędzić na paliwie do swojego samochodu. Dobrym wyjściem jest również zainwestowanie w instalację gazową w swoim samochodzie, zamiast napędu benzynowego. Naprawdę możemy sporo na tym oszczędzić, a wydane pieniądze na instalacje bardzo szybko się zwrócą, jeśli dużo jeździmy samochodem.

electric-car-734573_1280

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>