Rzeczy, z których należy zrezygnować aby wyjść z długu

man-390341_640

Dług jest najgorszą rzeczą jaka może się nam przytrafić. Przestajemy wtedy normalnie funkcjonować. Ciągle myślimy o wiszącym nad nami widmem komornika. Musimy ciułać pieniądze na kolejne raty, aby nie wpaść w jeszcze większe zadłużenie. Jest kilka sposób, dzięki którym możemy poradzić sobie z długiem w miarę dobry sposób.

Czym jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia, najprościej mówiąc, to stan, w którym dana osoba wpada w nadmierne zadłużenie. Występuje przede wszystkim wtedy, gdy dana osoba zaciąga kolejne kredyty, aby spłacić te, które już posiada, a ma problem z płaceniem rat. Zobowiązania w takiej sytuacji zaczynają się kumulować i przytłaczają daną osobę. Prowadzi to do poważnych kłopotów finansowych.

Dlaczego wpadamy w długi?

Głównym powodem dla którego wpadamy w długi są podejmowane przez nas decyzje. Złe decyzje. Nierozsądne podchodzenie do wydatków bywa zgubne. Chcąc zaspokoić swoje potrzeby, zaciągamy kredyty. Oczywiście, bez kredytów nie moglibyśmy się rozwijać. Niewiele jest osób, które stać na kupno mieszkania czy samochodu bez kredytu. Jednak, jeśli już podejmujemy decyzję o zaciągnięciu kredytu, musimy mieć świadomość tego, że potrzebna jest stała praca i stałe źródło dochodów, aby móc taki kredyt spłacić. Gdy sytuacja w naszej firmie jest nieciekawa i szykują się zwolnienia, na pewno nie powinniśmy wtedy pakować się w kredyt na 20 lat i to na sporą sumę. Po prostu możemy wtedy wpaść w długi ,z których bardzo ciężko będzie nam wyjść.

Trzeba mieć również świadomość tego, że istnieje tylko 5 kategorii  wydatków, które są nam niezbędne do życia. Są nimi jedzenie, ubrania, opieka medyczna, opłaty za mieszkanie oraz koszty transportu. Reszta, to nasze widzimisię i chęć poprawy swojego nastroju i samopoczucia poprzez dostarczanie sobie przyjemności. Oczywiście, trudno odmawiać sobie przyjemności, gdy ciągle w pracy jesteśmy krytykowani, a w domu sytuacja jest nie lepsza. Nie pomagają również ciągle oglądane reklamy zachęcające nas do kupna i spełniania swoich przedziwnych marzeń. Niestety, ale jeśli chcemy uchronić się przed długami i szybko je spłacić jeśli już je posiadamy, musimy przystopować. Nie możemy wydawać pieniędzy na lewo i prawo bez żadnych konsekwencji. Nie tak świat jest zbudowany. Za wszystko musimy zapłacić. I to słono. 

Kolejne kredyty

Gdy piętrzą nam się raty w banku, nie ma co myśleć nawet o zaciąganiu kolejnego kredytu i to w parabanku na spłatę posiadanego zadłużenia. Wpędzimy się wtedy w błędne koło, z którego bardzo ciężko będzie się nam wydostać. Nie słuchajmy reklam na temat kredytów konsolidacyjnych, które są tak zbawienne. Owszem, są one przydatne, jeśli mamy kilka kredytów, dobrze się nam je spłaca, ale nie chcemy rozdrabniać się i płacić każdemu bankowi osobno. Na pewno jednak kredyt konsolidacyjny nie pomoże nam w wyjściu z zadłużenia. Będzie jeszcze gorzej. Nie opłaca się również korzystać z usług parabanków. Jeśli w normalnym banku, z relatywnie niskim oprocentowaniem nie poradziliśmy sobie ze spłatą kredytu, parabank nas tylko dobije. Kredyty udzielane są tam na krótki czas. Oprocentowanie jest wysokie. Narobimy sobie jedynie więcej długów, niż mieliśmy wcześniej. A chyba nie o to nam chodzi?

Karta kredytowa naszym wrogiem

Zgubą dla osób, które maja zadłużenie, może okazać się karta kredytowa. Niektóre osoby uważają, że jest to studnia bez dna. Możemy podwyższać na karcie limit. Zaciągać coraz większe debety. W ten sposób możemy dokonywać zakupów bez ograniczeń. Problem polega jednak na tym, że jeszcze trzeba mieć pieniądze, aby taką kartę spłacić. Gdy się ich nie ma, niestety ale karta kredytowa może się okazać naszym gwoździem do trumny. Dlatego, jeśli mamy problem z długami, na pewno powinniśmy zrezygnować z korzystania z karty kredytowej.

Żeby było jasne. Nie jestem wrogiem kart kredytowych. Jest to prawdziwe dobrodziejstwo systemu finansowego. Ale jedynie dla osób rozsądnych i umiejących z niej korzystać. Osoby, które mają problem z zadłużeniem, na pewno nie powinny szarżować i korzystać z karty kredytowej.

wallet-401080_640

Bezsensowne wydatki

Powodem powstawania zadłużenia są najczęściej nierozsądne wydatki. Mało kto z nas prowadzi domowy budżet. Nie przeliczamy tego ile potrzebujemy pieniędzy. Wydajemy wszystko co mamy bez zastanowienia jakie będzie to miało dla naszych finansów konsekwencje. W przypadku wpadnięcia w długi, powinniśmy przede wszystkim spokojnie usiąść i zastanowić się nad domowymi finansami. Rozplanowanie wydatków, pomoże zredukować zadłużenie. Będziemy mogli ograniczyć swoje wydatki i spokojnie spłacać raty kredytu oraz naliczone odsetki. Ważne jednak, aby naprawdę poważnie podejść do zaplanowania budżetu domowego. Musimy liczyć się z tym, że z wielu przyjemności takich jak fitness, wyjazd na wakacje będziemy musieli zrezygnować. Cóż, w sytuacji zadłużenia niestety ale przyjemności schodzą na dalszy plan. Dobrze, jeśli uda nam się w budżecie domowy wygospodarować wolne środki. W ten sposób będziemy mogli je przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Naszym priorytetem w takiej sytuacji powinno być szybkie pozbycie się długu, aby już nad nami nie ciążył.

Jeśli z samego domowego budżetu nie wystarcza nam w dalszym ciągu środków na spłatę zadłużenia, powinniśmy pomyśleć o podjęciu dodatkowej pracy. Niestety, ale jeśli wcześniej wykazaliśmy się dużą nierozwagą, teraz musimy to odpracować. Warto poszukać zajęcia po godzinach. Nawet takiego przez Internet jak sprzedawanie zdjęć, jeśli umiemy to robić. Można również podjąć pracę jako copywriter. Jeśli nie chcemy pracować przez Internet, możemy poszukać dodatkowego zatrudnienia po godzinach. Jest wiele ofert, z których możemy skorzystać, a które dodatkowo wzmocnią nasz odmowy budżet.

Dobrym sposobem na podreperowanie budżetu i zdobycie środków na spłatę zadłużenia jest również sprzedawanie rzeczy, które nie są nam już potrzebne. Możemy wystawić je na Allegro. Na tej platformie w szybki sposób możemy dokonać sprzedaży produktów, które są w dobrym stanie, ale nam już nie są potrzebne. Oczywiście, nie powinniśmy tutaj wyprzedawać całego swojego majątku. Należy rozsądnie do tego podejść.

Odstaw używki

Paczka papierosów kosztuje obecnie około 15 zł. Butelka dobrego alkoholu to od 40 zł wzwyż. Niestety, ale jesteś chcemy pozbyć się długów, używki muszą pójść w odstawkę. Jeśli zrezygnujemy z takich używek, nasz domowy budżet może wzbogacić się nawet o 400 zł. Jest to zazwyczaj ¼ raty kredytu. Dlatego, na pewno warto na pewien czas odmówić sobie przysłowiowego dymka, aby wreszcie sobie ulżyć i wyjść z zadłużenia. Dzięki temu na pewno będziemy zadowoleni z efektów, jakie osiągniemy. Poza tym, warto również pomyśleć o tym, że rzucenie nałogu będzie również pożyteczne dla naszego zdrowia, nie tylko dla finansów.

no-smoking-655055_640

Własnoręczne przygotowywanie jedzenia

Każde wyjście do restauracji to wydatek koło 40-50 zł. Niestety, ale jeśli chcemy się stołować w restauracjach, z takimi wydatkami musimy się liczyć. Warto takie wyjścia jednak ukrócić i przynajmniej na co dzień przygotowywać samodzielnie posiłki. Nie musimy w porze lunchu wychodzić do pobliskiej restauracji, a do pracy możemy zabrać przygotowane w domu posiłku. Popularne w ostatnim czasie stały się pudełka. Co prawda, celebryci zamawiają je do swoich domów z firm cateringowych. My jednak, jako osoby, które chcą wyjść z zadłużenia, możemy przygotowywać je w domu. Zrobienie sałatki czy kanapek nie jest trudne, a pozwoli nam się dodatkowo zdrowo odżywiać. Przy tym nie wydamy dużo, ponieważ kupimy ogórki, sałatę i inne przysmaki na kilka dni, a nie tylko do jednego dnia. Będzie to dzięki temu dla nas bardzo duża oszczędność. Taka sałatka wyjdzie nam na zdrowie.

Rower zamiast samochodu

Mając niedaleko do pracy, możemy przesiąść się z wygodnego samochodu na bardzo zdrowy rower. Będzie to dla nas bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Zresztą, coraz więcej na taki środek transportu się decyduje. Przede wszystkim ze względu na panujące w miastach korki. Szybciej przemieścimy się rowerem niż samochodem. Szczególnie w centrum miasta. Dlatego, warto stawiać na taki właśnie środek transportu. Pozwoli nam on zarówno poprawić kondycję, jak i nieco wspomoże domowy budżet. Nie będziemy wydawali na benzynę, która w dzisiejszych czasach jest dość droga.

W przypadku gdy rower nie wchodzi w grę, bo do pracy mamy jakieś 50 km, możemy poszukać osób w swojej firmie czy swoim sąsiedztwie, które dojeżdżają do pracy w naszym kierunku. Wspólne przejazdy będą tańsze, ponieważ benzyna rozkładała się będzie na 3-4 osoby. Wtedy wydamy znacznie mniej, a będziemy mogli w komfortowych warunkach dotrzeć do pracy. Jest to również dobry sposób na zaoszczędzenie na swoje zadłużenie.

bike-665925_640

Rozrywka w wyznaczone dni

Nie możemy odmawiać sobie wszystkich przyjemności, gdy mamy długi. Jest to najprostsza droga do wpadnięcia w depresję. Musimy czasem zapomnieć o swoich problemach i się rozerwać. Warto jednak wiedzieć kiedy z takiej rozrywki korzystać. Na pewno powinniśmy mniej wychodzić w weekendy. Ceny są wtedy znacznie wyższe czy to w barach czy w kinie. Lepiej udać się do kina w tygodniu. Na przykład Multikino oferuje dla abonentów sieci Orange tańsze bilety w środy. Akcja ta nosi nazwę Środy w Orange. Wystarczy wysłać sms o wskazanej na stronie kina treści, a otrzymamy dwa bilety za 20 zł. Przy okazji możemy się wtedy spotkać ze znajomym i fajnie spędzić czas tanim kosztem. Zdecydowanie warto korzystać z wszelkiego rodzaju promocji, aby móc wydawać mniej, a jednocześnie korzystać z rozrywki.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>